Коментар Вадима Черниша щодо вибуху складу з аміачною селітрою в Бейруті (Ліван) в ефірі Телеканал “Прямий”
➡️ Я хотів би, щоб ми подивились на ситуацію більш широко, як на кризу в системі управління небезпечними речовинами і на систему ліквідації наслідків – тобто реагування, недооцінку ризиків. Я нагадаю, що в Україні кілька хімічних виробництв аміачної селітри (аналогічної до тої, яка вибухнула у Бейруті), що розташовані по всій країні: і «РІВНЕАЗОТ», і «Сєвєродонецький Азот», і «Одеський припортовий завод».
➡️ Розслідування в Лівані триває, тому не варто відкидати будь-які версії, оскільки вибухів було кілька. До речі, у США є спеціальні стандарти по хімічних виробництвах, розроблені саме з антитерористичною метою. Там спостерігають за обігом таких небезпечних хімічних речовин і обмежують його у випадку перевищення близько 1 тони. Окрім США, низка країн, таких як Туреччина, країни ЄС та інші – всі вони регулюють в особливий спосіб обіг аміачної селітри. В Україні у цій сфері на разі немає таких стандартів щодо антитерористичного реагування і запобігання небезпеці.
В цьому аспекті є 2️⃣ важливі речі:
1️⃣ – управління ризиками з такими небезпечними хімічними речовинами, особливо зважаючи, що Україна перебуває у збройному конфлікті з РФ, де можуть бути будь-які фактори ризику.
2️⃣ – система антитерористичних загроз і оцінки ризиків, система реагування на такі події. Має бути план реагування і надання допомоги, ресурс для цього, облаштування бомбосховищ, де можна розмістити людей у разі вибуху тощо. Тобто система моніторингу ризиків, реагування на них, в тому числі на ситуацію з обігом аміачної селітри – це все має бути взято зараз органами влади України до уваги і імплементовано терміново. Оскільки подібні випадки є потенційною загрозою для всього населення України.
➡️ Одним із домінуючих постачальників аміачної селітри по всьому світу є Російська Федерація. На мою думку, якщо наші виробники будуть відповідати всім стандартам обігу таких речовин, встановленим для доступу на світові ринки, ситуація, яка сталася в Лівані, може бути навіть використана Україною в економічні й сфері і надати конкурентні переваги українським виробникам. Але в будь-якому випадку вибухи у Бейруті стали ризиком для всіх виробників аміачної селітри, які працюють на експорт.
➡️ Відповідаючи на питання ведучої чи може бути посильною допомога України для Бейруту (Ліван), Вадим Черниш зазначив:
Якщо ми беремо до уваги обсяги допомоги ,яка може бути залучена Організацією Об’єднаних Націй, яка в тому регіоні дуже активно працює і від країн, які і Україні в тому числі допомагають, то звичайно, це непорівняно. Але Україна може допомогти, запропонувавши працівників, які мають вміння з ліквідації аварій, лих. І було би правильно таку допомогу надати.