"СЕНСС" 29 Квітня, 2020 Коментарів немає

29 квітня Кабінет Міністрів України пішов на поступки підприємцям і під тиском численних акцій протесту дозволив роботу продовольчих та аграрних ринків. Вимагати послаблення карантину з 1 травня під будинок уряду прийшли представники малого бізнесу, що вперше за час карантину наважились протестувати у столиці. Втім, їх вимоги поки виконувати не планують. Акція закінчилась штовханиною з поліцією та спробами змусити людей розійтись. Зрештою уряд повідомив про відкриття аграрних та продовольчих ринків по всій території України, які зможуть функціонувати в тому ж режимі, що і супермаркети. Тобто з дотриманням жорстких санітарних норм. За порушення таких норм пообіцяли суворо карати, аж до закриття.

Центр безпекових досліджень «СЕНСС» проаналізував чинники, які передували рішенню уряду про відкриття ринків. Аналіз свідчить про те, що саме масові акції протесту фермерів та підприємців сфери торгівлі змусили посадовців послабити карантинні заходи.

Такі протести розпочались одразу після запровадження обмежувальних заходів ще у березні 2020 року, однак не були широко висвітлені в засобах масової інформації і тому не набули такого резонансу. Найактивніше акції проходили в Донецькій, Запорізькій, Херсонській і Тернопільській областях.

Про перші масштабні акцій протесту підприємців в публічному просторі активно заговорили лише 26 квітня, коли херсонські фермери вийшли з протестом на Антонівський (Херсонський) автомобільний міст через Дніпро біля міста Херсона. Близько 200 сільгоспвиробників перекрили рух. Фермери розповідали, що через закриття ринків вони не можуть продати свій товар за ринковими цінами, а змушені збувати його за заниженими. Частина фермерів жалілись, що навіть за невелику вартість не в змозі продати свою продукцію, а це означає, що наступного року вони не матимуть коштів на посадку нового врожаю. Саме на Херсонщині найбільше в Україні фермерських господарств.

Ринкам в Україні заборонили працювати з 18 березня. 31 березня заборону скасували, а з 14 квітня ринки знову закрили. Усі ці події супроводжувались численними акціями протесту підприємців по всій Україні. Саме протести підприємців сфери торгівлі були найбільш масовими акціями під час карантинних заходів. Протягом березня-квітня вони відбувались по всій Україні, втім зі змінним успіхом.

17 березня біля Запорізької міської ради зібрались підприємці місцевих ринків з вимогою не закривати їх. Протестувальники обурювались, що ринки закрили, в той же час супермаркети, де також чимало людей, продовжують працювати, що свідчить про дискримінацію. Підприємці збирали підписи під листом до президента з вимогою не закривати торгівельні площі, адже вони вклали гроші у товар, який тепер не можуть продати, а значить ризикують понести великі економічні втрати.

У Сєверодонецьку торгівці рикну перекрили дорогу, протестуючи проти заборони вуличної торгівлі на час карантину. Люди вимагали не зачиняти базари. Зрештою підприємцям вдалось домогтися відстрочки закриття базарів на один день.

Близько 30 підприємців Кривого Рогу вийшли на акцію протесту перед міською радою. Окрім вимоги не закривати базари, підприємці просили скасувати низку законів, що регулюють діяльність малого бізнесу, зокрема не вимагати встановлювати касові апарати та вести електронні чеки. Підприємці пообіцяли дійти зі своїми вимогами до столиці.

На протест вийшли підприємці у Полтаві. Вони вимагали відкрити ринки, адже це допомогло б розвантажити супермаркети. Крім того, вони нагадали, що намагаються активно допомагати медичним закладам у боротьбі з коронавірусом: купують захисні маски, одноразовий посуд та інші необхідні речі.

Також повідомлялось про організацію масштабних автопробігів підприємців проти карантинних обмежень та відновлення роботи малого бізнесу. У Запоріжжі 22 квітня відбувся масовий автопробіг підприємців, які виступають на захист своїх прав. Вони вкотре вимагали відкрити ринки та переконували, що у супермаркетах підхопити хворобу значно легше. Крім того, фермерам немає куди подіти свої овочі, в той час як у магазинах ціни виросли, бо усі товари закордонні. Аналогічний автопробіг було організовано в Харкові 27 квітня.

На свій протест проти закриття ринків вийшли підприємці у Краматорську. Через карантин вони залишились без роботи і змушені звільняти найманих працівників. Підприємцям, які опинились у складній ситуації, представники Краматорської міськради порадили звернутись до органів соціального захисту.

У Хмельницькому виникла конфліктна ситуація через закриття оптово-роздрібного ринку. Напередодні адміністрацію ринку оштрафували за роботу під час карантину. Однак влада не врахувала того, що з оптового ринку купують дрібнооптові партії товару підприємці з усієї області. Потім цим товаром вони забезпечують торгові точки у своїх населених пунктах.

У Кам’янському на Дніпропетровщині 26 квітня підприємці «взяли штурмом» два ринки і відновили торгівлю, обгрунтовуючи це тим, що так вони реалізують своє право на працю, не чекаючи офіційних дозволів для початку роботи ринків.

Цього ж дня кілька десятків підприємців Львова організували акцію протесту з вимогою до обласної влади і уряду відкрити ринки і крамниці площею менш як 300 квадратних метрів. Представники малого і середнього бізнесу на автомобілях їздили біля будівлі Львівської обласної державної адміністрації, сигналячи клаксонами.

Вже 27 квітня підприємці зібрались біля стін Чернівецької ОДА. Вони вимагали дозволити продавати товар в умовах карантину. Оскільки продукти швидко псуються, вони вимагали торгувати хоча б оптом із дотриманням усіх санітарних норм. Аналогічна акція пройшла цього ж дня у Житомирі. Близько 100 підприємців біля будівлі міської ради вимагали відкрити продуктові ринки.

У відповідь на тиск і численні акції протестів через карантинні обмеження, що набули великого розголосу та резонансу Уряд пішов на послаблення обмежень на період карантину, в той час як за повідомленнями Міністерства охорони здоров’я пік захворюваності очікується на початку травня. Втім, у разі збільшення кількості хворих уряд може переглянути своє рішення, як це було зроблено наприкінці березня.

 

Більше інформації про протести в Україні через запровадження обмежень у зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції читайте в нашому аналітичному матеріалі

 

Примітка.  Дослідження проведене шляхом аналізу інформації, отриманої в результаті спеціальної обробки відомостей, отриманих із відкритих джерел (офіційних веб-сайтів органів державної та місцевої влади, підрозділів правоохоронних органів центрального та регіонального рівнів; їхніх профілів у соціальних мережах (twitter, facebook); українських електронних ЗМІ)