Аналізуючи причини протестів підприємців Голова Керівної ради «СЕНСС» Вадим Черниш зазначив, що протестні акції з вимогами відкрити ринки були спонтанними, втім ці організовані групи протестувальників можуть згодом проявляти активність і в інших акціях протесту. Вирівняти ситуацію допоможе лише діалог влади з невдоволеними та створення умов роботи для усіх.
Про причини протестів
Протести були спонтанні як реакція на відсутність перспектив і розуміння планів щодо продовження або припинення карантинних заходів. Підприємці перебувають у невизначеності, як і решта громадян України. Основні чинники протестів: спотворена конкуренція між великими, маленькими та дрібними підприємцями, а також несправедливість, коли одним дозволяють працювати, а іншим ні. Характерною ознакою протестних акцій є відсутність ієрархічної організації. Тобто це означає, що люди спонтанно організовуються у невеликі групи, використовують месенджери для спілкування, узгодження дій.
Використовують напівзабуті форми протесту, наприклад, в автомобілях приїжджають, не порушуючи формально карантинні заходи. Велике значення в цій ситуацій відіграла, звичайно, недостатність комунікації, роз’яснень, недостатність заходів підтримки.
Все це сукупно призводить до поляризації суспільства. Більш того, групи, які утворились зараз загалом спонтанно, можуть бути активними і в інших протестних заходах. Тобто у разі збільшення кількості заходів, такі групи стабілізуються, будуть між собою спілкуватися, фактично буде створюватись горизонтальна модель взаємодії, що може боротися за різні цілі, наприклад, за скасування або зниження податків, і навіть за політичні рішення.
Ви пам’ятаєте що колись в історії України підприємці дуже активно брали участь в різних протестах, починаючи з Майдану 2004 року на підтримку тодішнього кандидата в президенти України, і потім, далі відбулась ціла низка заходів. Тому я б відносився на місці влади до цього дуже серйозно, комунікацію би налагодив. Ми б рекомендували визначити чітко перспективу і заходи по підтримці бізнесу, тому що не зважаючи на звільнення від сплати єдиного внеску, місцева влада продовжує збирати єдиний податок. Тому тут багато речей, які викликали протести. Але головне, звичайно, несправедливість, відсутність заходів для існування.
Як заспокоїти представників малого бізнесу
Однозначно влада має вирівняти цю ситуацію. Більш того, є доволі прості схеми як це зробити, вони застосовуються в інших країнах в інших сферах, але можуть бути поширені і діяльність підприємців. Наприклад, у деяких країнах застосовується такий принцип по допуску транспорту в центр міста: якщо у тебе номери закінчуються на парну чи не парну цифру, то в деякі дні ти можеш в’їжджати в центр міста, або використовуються обмеження по роботі у визначений час. За аналогією, щоб не було скупчення людей, приміром, можна торгувати в якісь години. Але це я не пропоную саме таку модель, я кажу що можна обговорювати. Для цього потрібен діалог, а от відсутність діалогу якраз і є однією з причин протестів – підприємці, населення вимагають діалогу. А далі вимагають прозорого прийняття рішень. І не спотворення конкуренції. Тому я думаю, що саме так має реагувати влада.
Про результати дослідження СЕНСС щодо протестів, зумовлених карантнними обмеженнями читайте за посиланням
Запис ефіру ток-шоу «Ехо України» Матвія Ганапольського на телеканалі «Прямий»