"СЕНСС" 25 Жовтня, 2024 Коментарів немає

Сьогодні, 25 жовтня, в  Донецькому державному університеті внутрішніх справ, що релокований у м. Кропивницький, відбулося засідання круглого столу на тему: “Діяльність органів Національної поліції України у сфері протидії незаконному обігу вогнепальної зброї: основні проблеми та шляхи їх вирішення”.

Основною темою заходу стала презентація результатів аналітичного дослідження щодо проблем незаконного обігу зброї, проведеного Донецьким університетом у межах мікрогрантової програми Центру безпекових досліджень «СЕНСС» та Small Arms Survey. Участь у круглому столі взяли Голова Керівної Ради Центру  Вадим Черниш та виконавчий директор СЕНСС Вікторія Вороніна. Доєдналися до дискусії онлайн правоохоронці та науковці.

В ході дослідження проведений аналіз 16216 анкет практичних працівників Національної поліції України.  14463 поліцейських, що становить 89% опитаних респондентів, наголосили на тому, що рівень загроз від незаконного обігу вогнепальної зброї з початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, виріс.

Дослідники проаналізували думки учасників опитування щодо шляхів надходження вогнепальної зброї і боєприпасів, що перебувають у незаконному обігу, зокрема з територій ведення бойових дій та територій поблизу лінії фронту в інші частини країни. 13439 респондентів (82,9 %) підтримують пропозицію щодо розширення меж кримінально-правової заборони шляхом встановлення відповідальності за викрадення, привласнення, вимагання, носіння, зберігання, придбання, передачу або збут складових частин вогнепальної зброї.

На думку учасників опитування, найбільш результативними у сфері протидії незаконному обігу вогнепальної зброї є ряд профілактичних заходів. Зокрема такі:

  • Проведення інформаційних кампаній, спрямованих на формування у населення правосвідомої поведінки щодо добровільної здачі органам влади зброї, бойових припасів, вибухових речовин та вибухових пристроїв – 9338 респондентів (57,6 %);
  • Моніторинг інформаційних порталів, сайтів, телеграм-каналів тощо на предмет пропозицій незаконного збуту зброї, боєприпасів або вибухових речовин – 6978 респондентів (43 %);
  • Проведення цільових оперативно-профілактичних операцій (спеціальних операцій) під умовною назвою «Зброя та вибухівка» — 5760 респондентів (35,5 %).

Круглий стіл став продовженням роботи ГО «Центр безпекових досліджень «СЕНСС» щодо навчання та діяльності експертів професійної мережі проєкту «Підтримка України у протидії ризикам розповсюдження стрілецької зброї та легкого озброєння внаслідок агресивної війни Росії», який спільно реалізується Швейцарським Фондом Вищого інституту міжнародних досліджень та досліджень у галузі розвитку, який діє через Small Arms Survey за фінансової підтримки уряду Німеччини.