"СЕНСС" 18 Жовтня, 2024 Коментарів немає

16 жовтня голова Керівної ради Центру безпекових досліджень «СЕНСС» Вадим Черниш взяв участь у телемарафоні на «Прямому». Зокрема, телеведуча попросила його поділитись думками щодо Плану перемоги України, який представив у Верховній Раді України президент Володимир Зеленський.

«Спочатку кілька штрихів щодо того, аби ми розуміли, про що йдеться», – почав Вадим Черниш. «Головне, що відсутнє в плані перемоги – це саме її визначення. Ми не почули від президента, якою має бути ця перемога: чи це вихід на кордони України 1991 року, чи збереження хоча би тієї частини України, яка зараз контролюється  урядом, чи ми прагнемо досягти розвалу Росії. Ми не почули про ціль. А вона визначає ресурси і те, хто буде твоїм союзником. Бо якщо ви, наприклад, зараз заявите половині європейських країн, що ви добиваєтесь розпаду росії, то ця половина країн точно буде не з вами», – зазначив експерт.

Також Вадим Черниш відмітив, що у виступі президента з Планом перемоги він почув багато прихованих звинувачень на адресу іноземних партнерів та дивних визначень. На його думку, термінологія вживається така, що слухати президента з точки зору експерта вкрай складно:

«Посилити стримування від чого? У нас триває війна. Коли США говорять про стримування, то це означає стримування російської агресії проти Сполучених Штатів та країн НАТО. А ми про яке стримування говоримо? Від чого Росія має утриматись? Чим, наприклад, стримування шляхом надання нам якогось озброєння відрізняється від надання нам далекобійної зброї, що викладено в різних пунктах Плану. А вступ до НАТО – це не про оборону, не про стримування? Це президентові його стратеги сказали, що оце й буде наша концепція перемоги: заявляй те, чого ніколи не буде? Розвідка, дипломати мають відчувати межу компромісу від іноземних країн і не пропонувати їм публічно те, від чого ті публічно мають відмовитись. А то виходить, що ми спеціально очікуємо від них відмову, щоби потім сказати: ну бачте, ми ж хотіли, а нам відмовили», – вважає експерт.

На коментар журналіста, що План написаний таким чином, аби нам сказали «ні» і ми мусили погодитися на завершення війни на невигідних для України умовах під «соусом» того, що ми зробили все, що могли, а нас «кинули», Вадим Черниш відповів:

«Поки що все рухається приблизно в тому напрямку, але не так явно. Я думаю, що може розглядатися китайський план. До речі, в ньому вже йдеться не про закінчення війни, а про припинення бойових дій. А про недопущення ескалації потім будемо говорити», – зазначив спікер. «У виступі є речі, які мені ріжуть слух. Це про те, щоб партнери надавали нам розвідувальну інформацію. Тобто який ви який сигнал даєте Росії – що нам її не надають? Це взагалі неправильно. Характер взаємодії розвідувальних органів полягає в тому, що інформація про надання чи ненадання інформації взагалі не може бути озвучена іншими розвідками. Або заклик підтримати нашу операцію в Курській області. Тобто, ви іншими словами говорите про те, що політичні діячі інших держав її не підтримують? Не можна розповідати про свої слабкі місця на загал. Для мене все, що там говорилося, є дивним», – відзначив експерт.

Щодо геополітичної цілі України – запрошення до НАТО, про що теж йшлося у виступі президента, Вадим Черниш сказав, що на його думку саме запрошення не змінить ситуацію на полі бою: це запрошення щось означає, але це не наскільки потужний крок. «Тому люди, котрі бачать стратегію західних країн в цілому, для себе не почули нічого, окрім того, що вони вже чули впродовж року», – підсумував Вадим Черниш.

Також експерт відмітив, що План перемоги містить багато речей, авторами яких є інші політичні діячі: це план Боріса Джонсона, який каже, що українські війська можуть після перемоги замінити в Європі американських; слова сенатора Ліндсі Грема про поклади літія; слова з плану Помпео про мир через силу. «План нашого президента – це компіляція з трьох планів названих мною політичних осіб», – зазначив він.

Крім слабких місць Плану перемоги Зеленського, Вадим Черниш відмітив і сильну. На його думку – це та частина виступу, де йшлося про національну єдність. Це важливо, тому що без єдності в країні нас не будуть підтримувати партнери.

Також Вадим Черниш у цьому інтерв’ю прокоментував події на фронті, зокрема, питання залучення північнокорейської армії до війни в Україні:

«Моє припущення таке: у Північної Кореї занадто довге «плече» при доставці вантажів в зону бойових дій. Це не означає, що корейські військові будуть у війні залучені в штурмові підрозділи. Це можуть бути сили логістики. Тобто, перевантаження, завантаження, будівництво інженерних споруд. Корея – це суцільні нори й підземні тунелі. При знищенні військових складів рф нашими силами оборони величезна кількість корейських снарядів, за інформацією розвідки, перебувала саме там. Очевидно, корейці будуватимуть підземні сховища. Тому, якщо такі сили будуть залучені, це дасть змогу росіянам захистити свою логістику. Співпраця може тривати. Як чинить Росія: безпілотники вони намагаються виробляти в Китаї, снаряди – в Північній Кореї. А ми декларуємо зворотній принцип: вся наша оборонна промисловість має зосереджуватись в Україні. Під ударами росіян, без електроенергії, не під землею. Тому мені здається, що треба розглядати питання швидкого налагодження виробництва на території захищених країн НАТО», – висловив свою думку експерт. 

Ще одне питання, про яке йшлося в інтерв’ю – це те, чи стануться кардинальні зміни в плані допомоги Україні після президентських виборів у США 5 листопада  цього року

На це Вадим Черниш відповів так: «Багато хто вже звик до терміну «війна на виснаження». І путін до цих пір вважає, що він може перемогти у цій війні. Якщо США й надалі надаватимуть військову й фінансову підтримку Україні, то тоді війну на виснаження путіну буде доволі складно виграти. Тому що у них хоч і потужніша економіка за українську, але вона не безмежна. І тому додаток до військового бюджету України  у вигляді грошей США та Європи не дозволить росії перемогти. Але тут ще вагому роль гратиме той факт, чи вступить повноцінно у війну Китай. Бо поки що цього не сталося. Окрім того, що стосується американської допомоги Україні, то тут не все залежить від президента. Ми недооцінюємо роль Сенату, від якого також багато що залежить. Так що будемо сподіватися, що допомога, можливо в менших обсягах, але буде», – підсумував Вадим Черниш.

Повне інтерв’ю Вадима Черниша доступно за посиланням: https://youtu.be/FkjSZSdep-E?feature=shared

_____________________________________________________________________

Джерело фото:  Офіс Президента України