"СЕНСС" 1 Червня, 2021 Коментарів немає
“Раніше в нас газові контракти були на 10, 15 років, а тепер чомусь на 5. І в той же час по Північному потоку-2 одна австрійська фірма вже підписала контракт на його заповнення на 15 років”. В інтерв’ю на Телеканалі “Прямий” Вадим Черниш поділився думкою щодо перспектив запуску Північного потоку-2

Українська влада дала сигнал щодо будівництва Північного потоку-2 не тепер – вона перестала боротися, коли поїхала в Нормандію наприкінці 2019 року. Саме після переговорів у Нормандському форматі вже у Мінську у грудні 2019 року представники ЄС, РФ і України підписали протокол щодо продовження транзиту російського газу через територію України з січня 2020 року. З української сторони протокол чомусь підписали людини чомусь – Єрмак, радник президента, Кулеба, на той час віце-прем’єр, і Оржель, міністр енергетики. “Чому три людини від України?” – всі запитують. Дивно, що з однієї країни три посадовці. На мою думку, це вимагали від української сторони, щоб потім Україна забезпечила виконання протоколу.
Раніше в нас газові контракти були на 10, 15 років, а тепер чомусь на 5. І в той же час по Північному потоку-2 одна австрійська фірма вже підписала контракт на його заповнення на 15 років. Що це може означати? Що ми дали сигнал, що 5 років транспортуємо російський газ, а далі вже будемо домовлятись в залежності від потоку. А потік цей (газову трубу) потрібно заповнювати так, щоб 50% не було у монополіста, у власника. Тому вже європейські компанії “підтягнуті”, щоб вони теж заповнювати цю трубу. І вже є інформація, що одна австрійська компанія підписала на 15 років контракт на часткове заповнення цієї труби. Тому уявіть собі, ми ж дали сигнал, коли в Мінську у 2019 році кричали про перемогу, але насправді, там не було цієї перемоги. Це схоже на декоративні, патріотичні заяви, за якими ховається або недопрацювання або непрофесіоналізм, або банальна людська помилка. Якщо українська влада дає сигнал, що нас влаштовує транзит на 2020 рік плюс ще 4, то вони думають, ну добре, а там далі вже з Північним потоком будемо розбиратися.
Об’єми заповнення української ГТС і прокачки через українську ГТС, які Росія має забезпечити: у 2020 році – 65 млрд кубометрів газу, а потім по 40 мільярдів кубів. Пані Меркель, яка говорила, що має українська труба бути заповнена. А росіяни говорять, що вона буде 4 роки заповнена. При тому, що самі контракт на 15 років підписують вже на Північний потік-2.
Треба ж дивитись на динаміку по газу. Зараз є кліматична угода, яку просуває президент США Байден, вона буде впливати на те, чи буде віднесений газ на заміну вугілля. Думаю, спочатку буде підвищення споживання газу, а десь там з 50 року може вже буде транспортуватися і водород й інші види палива і альтернативної енергії. І транспортування можна було б робити за рахунок українською труби, гарантувавши собі більшу частку. Але нас притисли на зменшення до 40 мільярдів кубів щороку і всього на 5 років. І мені здається, це якраз і була головна помилка і сигнал, що ми погодились, що так, дійсно, ми розуміємо, що колись Північний потік запрацює.
Зупинити Північний потік-2 вже неможливо через останні заяви. Але можна буде регулювати кількість газу, який постачається і ще не все втрачено. Тобто зараз треба не ображатися, а треба “запрягати” всіх, хто є, щоб вони по всій Європі працювали на те, щоб доля, яка постачається по трубі через Україну не втратила свого значення. Це можна зробити за рахунок законодавства ЄС, за рахунок антимонопольного регулювання, за рахунок впливу США, співпраці з ініціативою “Трьох морів”, щоб все зберігалось.
Є два великих дослідження, які замовляла Європейська комісія, де зазначено, що споживання газу на деякий період часу може зрости: за рахунок того, що якщо буде газ замінювати вугілля і він більш екологічний. Тому на цей період Рада нацбезпеки повинна мати довгостроковий прогноз разом із міністерствами і відомствами, до цього дотичними, співпрацювати разом із Єврокомісією. Мінекономіки повинно мати прогнози ринку, прогнози споживання, заміщення. Тобто стратегічні рішення мають бути з урахуванням того, що буде в Європі споживання певних обсягів і наша труба може надавати відповідні обсяги транзиту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *