"СЕНСС" 2 Жовтня, 2019 Коментарів немає

Суспільне невдоволення, акції протесту та мітинги під гаслами «Ні капітуляції»: українці по всій країні протестують проти так званої «формули Штайнмаєра», що стосується окремих аспектів врегулювання збройного конфлікту на сході України. Запропонований міністром закордонних справ, а нині президентом Німеччини механізм станом на кінець 2015 року передбачав наступні положення:

  • вибори, оголошені в односторонньому порядку лідерами сепаратистів, має бути скасовано та погоджено з українською владою;
  • проєкт закону про місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей має бути підготовлено політичною підгрупою якнайшвидше і схвалено Радою за чотири тижні;
  • місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей має бути проведено за 90 днів після ухвалення закону про вибори;
  • кандидати на цих виборах мають дістати недоторканність;
  • унаслідок цих виборів має набути чинності амністія;
  • закон про особливості врядування на території окремих районів Донецької та Луганської областей має набути чинності в день виборів на тимчасовій основі. Він набуде чинності на постійній основі після оцінки виборів із боку спостережної місії Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ на відповідність міжнародним стандартам, а також відповідність національному законодавству.

Одним з найважливіших положень «формули Штайнмаєра» є проведення місцевих виборів на тимчасово окупованих територіях. Проведення таких виборів є відправною точкою для вступу в дію питань особливого порядку врядування на тимчасово окупованих територіях, амністії тощо.

За умов збройного конфлікту і тимчасової окупації частини територій мають бути дотримані процедури для належного проведення виборів: виборчі права місцевих жителів, включаючи внутрішньо переміщених осіб (право обирати та бути обраним), норми національного законодавства, міжнародні стандарти, забезпечена робота виборчих комісій, вільний і безпечний доступ спостерігачів та ЗМІ.

Тут нашій країні стане в нагоді міжнародний досвід. Історія сучасних конфліктів знає позитивний приклад ефективного проведення подібних виборів – це стосується Хорватії, де проведення місцевих виборів відбулось з дотриманням усіх демократичних процедур визначених ООН, ОБСЄ та Ради Європи.

Досягнення миру та реінтеграція до складу Хорватії  Східної Славонії, Бараньї та Західного Сремастало можливим завдяки миротворчій місії UNTAES (Перехідна адміністрація Організації Об’єднаних Націй для Східної Славонії, Бараньї та Західного Срема).

Одним із обов’язків Міжнародної Перехідної Адміністрації ООН UNTAES була організація і проведення місцевих виборів, які було проведено тільки через  16 місяців після початку роботи UNTAES – 13-14 квітня 1997 року. Вибори стосувались всіх органів місцевого самоврядування, включаючи муніципалітети, округи, ради та об’єднані ради муніципалітетів для сербської громади.

Місцеві вибори в регіоні  Східної Славонії, Бараньї та Західного Срема проводилися одночасно з виборами по всій Хорватії. Під час цих виборів вперше після початку конфлікту місцеве населення зазначеного регіону отримало легітимне представництво в хорватській конституційно-правовій системі.

Явка на вибори була надзвичайно висока – 72 000 виборців (населення окупованої території регіону 160 000 осіб) – у зв’язку з чим можливість проголосувати на деяких дільницях  з технічних причин продовжили до 14 та 15 квітня.

Об’єднаний виконавчий комітет з питань проведення виборів, що входив до структури UNTAES призначив місцеві виборчі комісії, яким допомагали уповноважені представники UNTAES в організації та проведенні виборів. Окрім цього, Об’єднаний виконавчий комітет з питань проведення виборів призначив Виборчу апеляційну комісію, що складалась з сербських і хорватських юристів і працювала під керівництвом міжнародного судді, який був призначений UNTAES.

Комісія експертів з питань засобів масової інформації (MEC) з аналогічним складом була призначена для моніторингу рівного доступу всіх зареєстрованих партій і кандидатів до засобів масової інформації.

Мешканці, які на той час проживали в регіоні Славонії, Бараньї та Західного Срема, могли проголосувати за місцеву владу на 193 виборчих дільницях, у тому числі у 30 виборчих локаціях вони могли заочно проголосувати за владу за межами регіону, оскільки як зазначалось раніше, вибори в той період проходили по всій території Хорватії.

Окремі виборчі дільниці були створені для переміщених осіб: понад 56000 переміщених осіб в різних місцях Хорватії (крім регіону Славонії, Бараньї та Західного Срема) проголосували заочно в 75 виборчих локаціях, що були розподілені на 645 виборчих дільниць.

При цьому за результатами виборів 10 політичних партій та 1000 індивідуальних кандидатів оскаржили вибори у 25 муніципалітетах та трьох містах. Нова сербська політична партія – Незалежна демократична сербська партія (СДПС) була утворена та зареєстрована відповідно до хорватського законодавства.

Для прозорості та обєктивності голосування UNTAES було запрошено та забезпечено роботу міжнародних спостерігачів. Під час проведення місцевих виборів було зареєстровано:

  • більше 150 спостерігачів UNTAES, які працювали на всіх виборчих дільницях;
  • 30 команд спостерігачів ОБСЄ;
  • спостерігачі від Ради Європи, а також представники дипломатичних місій.

Голова перехідної адміністрації підтвердив належне проведення виборів 22 квітня 1997 року, і їх результати були прийняті всіма основними політичними силами Республіки Хорватії.

Вибори відкрили шлях до швидкого прогресу щодо практичних аспектів реінтеграції, зокрема щодо повернення переміщених осіб. Однак, успішне проведення місцевих виборів не означає завершення реінтеграції територій і населення. Вибори в  регіоні Східної Славонії, Бараньї та Західного Срема показали, що перемогу  отримують представники конфліктуючих сторін і від їх подальшої співпраці залежить ефективність реінтеграційних заходів і час, що потрібен для їх реалізації.

Основні факти про UNTAES

Місія тривала з 15 січня 1996 року  по 15 січня 1998 року, тобто два роки.

З два роки роботи миротворчої місії її бюджет склав близько 400 мільйонів доларів.

На початку миротворчої місії було: 5000 військовослужбовців, 100 військових спостерігачів, 600 цивільних поліцейських.

Наприкінці, а саме 30 вересня 1997 року – лише 2847 військовослужбовців.

За 9 місяців роботи міжнародної миротворчої місії було виведено важку зброю з окупованої Славонії або передано UNTAES для утилізації, визначено особливості патрулювання лінії розмежування та контролю ховатсько-сербського кордону, сформовано тимчасові поліцейські сили, відновлено міжнародні автобусні та залізничні перевезення, прийнято закон про аміністію, реінтегровано державні підприємства, а також започатковані програми викупу та вилучення стрілецької зброї.

За результатами роботи Міжнародної миротворчої місії UNTAES вдалося мирно реінтегрувати окуповану частину Хорватії, провести демократичні вибори, забезпечити повернення біженців та внутрішньо переміщених осіб різних національностей, які були змушені залишити свої домівки внаслідок конфлікту, залучити кошти на суму понад 59 млн. дол. США, які були витрачені на розмінування території, відбудову інфраструктури, житлових приміщень, налагодження монетарної та фіскальної системи регіону. Також вдалося відновити водні шляхи, залізниці та доріг, поштові та телефонні послуги з хорватськими системами.