"СЕНСС" 5 Травня, 2020 Коментарів немає

На початок травня 2020 року Російська Федерація знаходиться на шостій позиції серед країн світу за кількістю інфікованих на COVID-19, що налічує 155 тисяч. Щоденно кількість хворих в РФ збільшується на 10,5 тисяч осіб, проте в цей складний для країни період замість того, щоб спрямувати всі ресурси на допомогу власному населенню, російська влада вирішує взяти на себе роль «рятівниці Європи».

Російська Федерація організовує та проводить на території європейських країн так звані «гуманітарні операції» силами та засобами підрозділів її збройних сил, метою яких, нібито є боротьба із коронавірусною інфекцією. Справжня ж мета таких операцій, насправді, полягає в іншому.

Чим мотивовані дії Кремля у наданні так званої «гуманітарної допомоги», чому за гуманітарні конвої відповідає Міноборони РФ, чому вони сформовані та супроводжуються лише військовими, що роблять російські війська в Європі і чи дійсно європейські країни потребували такої допомоги, розбирались аналітики Центру безпекових досліджень «СЕНСС».

Традиція спрямовувати військові підрозділи з метою надання «гуманітарної допомоги» сформована в РФ десятками років, саме так російська влада часто пояснює «легальне» перебування своїх військових підрозділів на території інших держав. Варто згадати, як в 2006 році Російська Федерація відрядила на кілька місяців з гуманітарною місією до Лівану більше 300 військових інженерів та техніки для будівництва 8 мостів в Лівані, зруйнованих під час конфлікту з Ізраїлем.[1] Для охорони своїх же військових було направлено два розвідувальних підрозділи з батальонів «Восток» і «Запад» Міноборони РФ (53 військових), сформованих з мешканців Чечні, та стрілецьку зброю.[2] Така гуманітарна допомога коштувала бюджету РФ на той час 500 мільйонів російських рублів.

У 2007 році під час Мюнхенської безпекової конференції Володимира Путіна запитали про доцільність направлення саме військових з числа чеченців до Лівану. Тоді він сказав, що місцеве населення дуже тепло зустріло російський військових будівельників, і що райони, де вони працювали, населені мусульманами, тож і охороняти їх мають мусульмани. [3]

Зараз під час пандемії, спричиненої коронавірусною інфекцією влада РФ знову вирішує скористатись ситуацією і під виглядом «гуманітарних конвоїв» направляє військові підрозділи до країн Європи – Італії, Сербії, Боснії і Герцеговини. Гуманітарна місія чи не єдина можливість для російських військових перебувати на територіях європейських країн, в тому числі тих, де домінує НАТО.

 

Допомога Італії

22 березня прем’єр-міністр Італії Джузеппе Конте оголосив про посилення карантину в країні, закривши фактично усі підприємства, окрім критичної інфраструктури, адже напередодні від коронавірусу за день померло близько 800 людей. А вже наступного дня до Італії вилетіли літаки російських сил аерокосмічної оборони – допомагати італійцям боротися з вірусом[4]. Загалом 14 російських військових літаків Іл-76, на борту яких знаходились 120 військових спеціалістів. Усі медики – офіцери російської армії. За офіційною інформацією Міноборони Італії, Росія відправила на допомогу епідеміологів, вірусологів, 22 вантажівки  КамАЗ, ТМС-65 (теплова машина спецобробки) та комплекси аерозольної дезінфекції КДА «Орлан», 100 апаратів штучного дихання та 500 тисяч масок.

Цікаво, що кожен свій крок в Італії росіяни фільмували, взявши з собою знімальну групу. Російське Міноборони зняло низку роликів про те, як російські військові, обов’язково з триколорами, дезінфікують вулиці італійських міст, будинки для літніх людей, а також про роботу з медиками у лікарнях[5]. Наприклад, у пансіонаті Іоанна Павла I для літніх людей в Серіаті процес дезінфекції починається з оплесків, спільного прослуховування гімну Росії, а працівники пансіонату тримають в руках прапор Росії та плакати з надписом: з Росії з любов’ю[6]. Саме під цим гаслом проходить російська гуманітарна кампанія.

 

А чи справді Росія керується лише альтруїстичними міркуваннями

Вже за кілька днів після прибуття російського гуманітарного вантажу до Італії італійська газета «La Stampa».[7] посилаючись на своїх співрозмовників серед високопосадовців пише, що 80% російських поставок є “абсолютно марними або малокорисними” для Італії для боротьби з COVID-19. Видання непокоїться, що всі прибулі фахівці є військовими, а операцію координує міністерство оборони Росії, а не міністерство охорони здоров’я. Всі військові мають високі звання: генерали, полковники, майори, і “вільно пересуваються по території Італії, в декількох кроках від баз НАТО”.

При цьому на фоні допомоги Італії російські ЗМІ активно просувають думку, що США І ЄС бездіє. Про одну з цілей військового десанту в Італії кажуть і самі ж російські експерти: «Обкатку в складних обставинах пройде спецтехніка. Ми не лише допоможемо Італії подолати спалах коронавірусу, але й отримаємо спеціалістів екстракласу, які будуть безцінними».[8] Деякі відкрито зазначають, що військам потрібне тренування, а в Італії мала місце реальна робота в умовах, наближених до бойових.[9]

Цілі РФ в ситуації з наданням гуманітарної допомоги Італії, як завжди багатовекторні. Днями з’явилась інформація, що після того, як РФ відправила Італії гуманітарну допомогу, Президент Комісії у закордонних справах Сенату Віто Петрочеллі отримав лист від голови Комітету Державної Думи РФ з міжнародних справ Леоніда Слуцького з проханням відмовитись від санкційної політики.[10] У листі Слуцький просить натиснути на Брюссель і «відмовитись від деструктивної політики санкцій» (щодо всіх країн) на фоні боротьби з коронавірусом. І тут знов проявляються особливості російської політичної гри: лист направлений не від Держдуми, Президента чи Уряду, які мають законодавчо визначені повноваження у сфері зовнішніх відносин, а від особи (хоча й високопоставленого посадовця), статус якої дозволяє офіційній владі в Кремлі в будь-який час підтвердити або спростувати таку інформацію в залежності від реакції на неї зовнішніх гравців.

 

Допомога на Балканах

На початку квітня росіяни направили до Сербії 11 військових літаків з близько 90 військовими, медобладнанням, засобам захисту та 16 одиницями військової техніки, знову ж таки, підкресливши в офіційній заяві, що це Сербія попросила про допомогу. Російські ЗМІ цитували слова сербського президента Александра Вучича: «не дивлячись на кризу у світі та Росії, Путін думає про братній сербський народ».[11] Російські державні ЗМІ наводять аргументи про те, як Євросоюз відвернувся від Сербії: заборонили продаж медикаментів та обладнання та й взагалі загальноєвропейська солідарність в часи пандемії відсутня.

Зрозуміло, що не всі меседжі розраховані на пересічних громадян, в деяких випадках через державні російські ЗМІ артикулюються і сигнали для військово-політичного командування інших держав. Так, в одній зі статей поряд з вихвалянням російської гуманітарної допомоги, що прибула саме військовими літаками зазначається, що згідно з існуючими раніше контрактами, Росія повинна поставити Сербії 20 бронетранспортерів, 30 танків і іншу військову техніку, проти поставок якої виступали країни-члени НАТО. Російське видання зазначає, що цілком можливо, що частина цієї техніки виявиться в розпорядженні Белграда швидше, ніж на це розраховували партнери з НАТО.[12] Не варто забувати, що у разі реалізації цього сценарію, за певних умов така техніка на території Європи може бути використана, в тому числі і російськими військовими для власних цілей та потреб.

Станом на 4 травня 2020 року за інформацією Міноборони РФ, російськими військовими в Сербії проведено комплекс дезінфекційних заходів на 156 об’єктах в 30 містах, в тому числі оброблено: більше 328 будинків і споруд, 65 ділянок доріг з твердим покриттям, проведено огляд в лікарнях більше 785 пацієнтів, інфікованих COVID-19. Можна уявити скільки розвідувальної інформації могли отримати російські військові під час виконання завдань на всіх цих об’єктах.

В Сербії росіяни також вдались до свого улюбленого прийому – апелювання до історії. Під час проведення військовими дезінфекційних заходів в сербському місті Валево в медіапросторі поширювалась теза про те, як у роки Першої світової лікарі з Росії вже працювали в цьому місті, рятуючи сербів від епідемії тифу.[13]

Окрім вулиць та медичних закладів, російські військові провели дезінфекцію етноселища Дрвенград всесвітньо відомого кінорежисера Еміра Кустуріци.[14] Звісно без відеозйомок не обійшлося. Міноборони Росії записало відеоролик, в якому режисер розповідає як любить росіян, а потім резюмує: «чому Європейський союз не приїхав, у них як це сказати російською, користь». Цікаво, що цей вислів Кустуріци змонтований по кілька слів і тому, що насправді сказав режисер, можна лише здогадуватись.[15] Так росіяни вкотре демонструють своє позиціонування як рятівниці Європи.

Втім, у Сербії лунали і критичні висловлювання у бік російських військовослужбовців. Опозиційний депутат сербського парламенту Зоран Живкович заявив, що Сербія могла б і сама впоратись з дезінфекцією вулиць та запитав чому сербські фахівці не здатні продезінфікувати вулиці спиртом і  вдались до допомоги росіян. [16] На що міністр оборони Сербії Олександр Вулін відповів з використанням традиційних російських наративів щодо русофобії – він звинуватив депутата у ненависті до «російських друзів». [17]

Слідом за Сербією російські війська розпочали операцію на території іншої Балканської країни – Боснії і Герцеговини (БіГ). Тут слід згадати, що за формою державного устрою – це федеративна держава, яка складається з двох утворень (ентитетів): перший – Боснія і Герцеговина, другий – Республіка Сербська. Остання – населена етнічними сербами, є постійним джерелом підриву державного суверенітету, тяжіє до Сербії та підтримується сербською та російською владою.

Саме тому частина російських військових, що виконували завдання в Сербії, була передислокована звідти на територію Республіки Сербської (БіГ), де у період з 9 по 23 квітня 2020 було проведено комплекс дезінфекційних заходів на 28 об’єктах в 11 містах Республіки. Втім, перекинути свої війська на інший ентитет БіГ, зокрема до міста Мостар, де етнічну більшість населення складають боснійські хорвати, Російській Федерації не вдалося. 1 травня Росія вирішила направити в БіГ три військові літаки Іл-76 з 24 фахівцями та 5 одиницями спецтехніки, однак Міністерство безпеки БіГ не дало дозволу на перетин кордонів, мотивувавши тим, що це військовий підрозділ, дозвіл на перебування якого на території БіГ має дати виключно Президіум (колективний керівний орган країни).[18]

То ж чому Росія так щедро надає гуманітарну допомогу європейським країнам, відставляючи на другий план власне населення та чому ключову роль в цьому процесі відіграє Міністерство оборони РФ. Причин цьому декілька.

По-перше, створення іміджу Росії, як могутньої, але «доброї» держави, яка здатна потурбуватися не лише про себе, але й про інші «братні» народи, допомогти та врятувати, коли інші «великі гравці» самоусунулись. РФ використовує можливості пропаганди для просування меседжів про надважливу допомогу начебто в той час, «коли країни Європи не демонструють єдності», «ЄС через бюрократичні процедури не здатен швидко та ефективно реагувати на кризові ситуації», а «США і самі потребують допомоги». Для поширення інформації використовується розгалужена мережа російських та закордонних ЗМІ (орієнтованих на РФ), блогерів, фабрики тролей у соціальних мережах.

По-друге, демонстрація сили – показова “гра м’язами”, щоб вкотре нагадати світові про свою військову міць та потенціал – технічний, логістичний, організаційний. Росія прагне показати, що дійсно здатна швидко та організовано перекинути свої збройні сили у будь-яку частину Європи, а її військові мають відмінні знання і навички для ефективної взаємодії та виконання завдань. Так російська влада демонструє спроможність застосування реальної сили у разі виникнення необхідності.

По-третє, для військових та фахівців у сфері безпеки очевидною є ще одна мета перебування збройних сил на території іншої держави – це проведення навчань та маневрів військовими в реальних умовах та за межами РФ, як на територіях дружніх країн (Сербія), так і на територіях країн-членів НАТО (Італія). В результаті проведення «гуманітарних операцій» збройні сили РФ набули унікальний досвід за такими напрямами:

  • розгортання військ та управління військовими підрозділами під час здійснення реальних операцій на далекій відстані від місць їхньої дислокації;
  • організація переміщення та просування військових підрозділів авіаційною та автомобільною технікою, а також логістичної підтримки;
  • організація взаємодії різних підрозділів між собою, злагодженість дій військовослужбовців при проведені операцій;
  • відпрацювання навичок та перевірка можливостей забезпечення захищеним зв’язком між командуванням та підрозділами, підрозділами між собою та між окремими військовослужбовцями;
  • відпрацювання дій щодо оперативного забезпечення розвідувальною інформацією відповідних підрозділів із задіянням усіх доступних та наявних технічних засобів, в тому числі із задіянням можливостей російських супутників ;
  • відпрацювання механізмів та способів взаємодії між військовим командуванням та іншими державними органами РФ, зокрема Службою зовнішньої розвідки, Міністерством закордонних справ, федеральною агенцією «Россотруднічество» та іншими;
  • відпрацювання навичок проведення інформаційно-психологічних операцій збройними силами РФ  із використанням можливостей засобів масової інформації та соціальних мереж.

[1] https://www.1tv.ru/news/2006-10-05/217459-v_livane_rossiyskie_spetsialisty_budut_vosstanavlivat_razrushennye_mosty

[2] https://rg.ru/2006/12/06/livan.html

[3] http://special.kremlin.ru/events/president/transcripts/24034

[4] https://www.interfax.ru/world/700585

[5] https://www.youtube.com/watch?v=ZVNhxtPdBzk

[6] https://www.youtube.com/watch?v=UXsPDUpChg0

[7] https://inosmi.ru/politic/20200326/247137810.html

[8] https://www.mk.ru/politics/2020/03/23/eksperty-raskryli-obemy-rossiyskoy-pomoshhi-italii-v-borbe-s-koronavirusom.html

[9] https://zen.yandex.ru/media/id/5af2cba1a815f14484527b8b/edut-edut-po-italii-nashi-kda-5e7bec9544566d763d5ebf57

[10] https://www.linkiesta.it/wp-content/uploads/2020/05/Lettera-nr.1072-del-27.04.2020.pdf

[11] https://www.interfax.ru/world/702284

[12] https://tass.ru/obschestvo/8374961/amp?additional-loaded-page=true

[13] https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/8170135/amp

[14] https://rg.ru/2020/04/30/rossijskie-voennye-v-serbii-proveli-dezinfekciiu-etnoderevni-emira-kusturicy.html

[15] https://www.youtube.com/watch?v=5LJ6Krk_GVs

[16] https://regnum.ru/news/polit/2932845.html

[17] https://nsn.fm/policy/ministr-oborony-serbii-otchital-deputata-za-oskorblenie-rossiiskih-voennyh

[18] https://www.rbc.ru/politics/02/05/2020/5ead299e9a79472d7a85e85b