"СЕНСС" 24 Травня, 2020 Коментарів немає

24 травня Слідчий комітет РФ повідомив, що розслідує 300 злочинів, нібито вчинених українськими військовими на сході України. Свої дії вони намагаються обґрунтувати нормами російського та міжнародного права.
Міністр з питань тимчасово окупованих територій (2016-2019), Голова Керівної Ради Центру безпекових досліджень “СЕНСС” Вадим Черниш з цього приводу зазначає:

“Це черговий приклад послідовних і злагоджених дій Російської Федерації, щоб завдати Україні поразки. Така робота ведеться вже багато років, ще в 2017 році я говорив про декілька сотень таких справ, що перебувають у Слідчому комітеті РФ. Сьогодні їх кількість зростає, робота активізується. Російська Федерація використовує ще більший набір засобів для досягнення своєї мети, що властиво для гібридних конфліктів – політичні, економічні, інформаційні, а в цій ситуації – і юридичні інструменти. 

Вадим Черниш вважає такі дії Російської Федерації одним із методів ведення юридичної війни. 

“Фахівці виділяють юридичні війни (lawfare) – сюди включають позови, заперечення проти них, створення доказової бази на майбутнє. Сюди ж відносяться і санкції. Сьогодні Росія заявляє, що має вже 300 кримінальних справ, порушених щодо дій українських військових на сході України, звісно ми їх не бачимо, бо вони в Слідчому комітеті Росії. Але, враховуючи те, що було в Югославії і на Кавказі, Україна має зрозуміти, як ситуація може розвиватись у майбутньому”. – зазначив колишній міністр.

Він також наголосив на важливості діяльності відповідних органів влади України по встановленню осіб, які вчинили воєнні злочини на Донбасі, а також необхідності вивчення міжнародного досвіду щодо розслідування та покарання за такі злочини.

“Враховуючи досвід конфліктів останніх 50 років, і Україна колись прийде до амністії, яку зараз ще важко сприймають у нашому суспільстві. Колись ми все-таки будемо розділяти людей, які не вчиняли злочинів проти держави Україна, не вбивали українських військових і цивільних. Але колись в міжнародних судових установах, що розслідуватимуть воєнні злочини на сході України, наша держава надасть докази вчинення таких злочинів, які доводять вину не просто Російської Федерації в цілому, а конкретних персоналій – ватажків окупаційних адміністрацій і причетних до окупації частини Донбасу осіб. Однак всі попередні роки і, звісно, зараз і в майбутньому держава має вживати всіх заходів, щоб встановити, хто і які злочини вчинив на сході України. Сподіваюся, у нас буде зібрана велика доказова база. Для цього є відповідальні органи. У відповідь Росія надасть свої кримінальні справи, про які вже відкрито заявила. І тоді буде “розмова” на міжнародному рівні. Тож маємо бути до неї готові.

Давайте згадаємо конфлікти на території колишньої Югославії, які закінчились 20 років назад. Але досі розслідують справи по хорватських, сербських, боснійських військовослужбовцях. Коли ці країни вступають або хочуть вступити в Євросоюз, умовою вступу стає розслідування злочинів, які були під час тієї війни. З огляду на довгострокову перспективу владі нашої країни також потрібно дивитися, що було в інших конфліктних зонах, оскільки правильне планування може допомогти не втратити цей час і можливості для формування нашої власної доказової бази злочинів РФ на Донбасі, а також використання інших інструментів для отримання переваг, в тому числі, і в юридичній площині” – підкреслив Голова Керівної ради “СЕНСС”.

Окрім цього, Вадим Черниш нагадав, що у 2019 році, коли він очолював Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та ВПО, був розроблений Посібник зі збору доказів для Міжнародного Кримінального Суду. Його подальше поширення серед громадських організацій та  інших зацікавлених осіб і використання може допомогти правоохоронним органам та в майбутньому в міжнародних судових установах.

“Посібник було підготовлено в 2019 році в рамках роботи Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні, яку я на той час очолював. Нам тоді вдалось долучити до його розробки колишнього старшого прокурора суду в Міжнародному кримінальному трибуналі по колишній Югославії та радника Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Посібник призначений для неурядових організацій, активістів та волонтерів – усіх тих, хто не будучи професійними слідчими і не володіючи спеціальними знаннями зі збирання доказів про порушення прав людини і норм міжнародного гуманітарного права, зможе допомоги Міжнародному Кримінальному Суду та правоохоронним органам України у розслідуванні воєнних злочинів і притягненні до відповідальності винних осіб” – підсумував Вадим Черниш.