"СЕНСС" 19 Червня, 2023 Коментарів немає
Сексуальне насильство, пов’язане із конфліктом (СНПК) розглядається як один із способів ведення війни. Жахливі вчинки, про які стало відомо суспільству після деокупації Київщини, Харківщини, Херсонщини, Чернігівщини на довгі роки залишаться в пам’яті українців та всього світу як злочин комбатантів Російської Федерації на окупованих нею територіях України по відношенню до її цивільного населення, а також проти цивільних осіб, переміщених на територію РФ.

Воєнний інструмент сили держави, що застосовує РФ, містить низку взаємопов’язаних між собою способів та методів ведення війни, включаючи сексуальне насильство, для примушування України до політичних поступок.
СНПК – один з найбільш замовчуваних злочинів, тому офіційні статичні показники можуть бути низькими, однак це не означає, що таке сексуальне насильство не носить масштабний характер.
Жертвами СНПК можуть бути жінки, чоловіки, дівчатка та хлопчики, які безпосередньо піддані різним формам сексуального насильства, в тому числі безпосередні його свідки. Це – первинні жертви. Вторинними жертвами сексуального насильства стають члени родини жертв, зокрема діти, народжені внаслідок вагітності від зґвалтування, інші близькі особи.
Наслідки СНПК можуть бути жорстокими та полягати у сильному фізичному та психологічному впливі на жертв та інших свідків. Сексуальне насильство може спричиняти глибокий дестабілізуючий ефект на громади та населення в цілому.
Допомога жертвам сексуального насильства важлива з кількох причин. СНПК через свою особливість може неоднозначно сприйматися оточуючими, а його жертва нерідко потрапляє в ситуацію, коли через пережите насильство рвуться всі або майже всі соціальні зв’язки. Це часто є причиною того, що жертви намагаються утриматись від повідомлення про пережите сексуальне насильство та залишаються непоміченими для держави та, відповідно, без допомоги. Це має значний деструктивний ефект на громади, спільноти та державу в цілому.
Через певні особливості, жертви сексуального насильства потребують різних видів допомоги. Медична та психологічна види допомоги мають свої особливості для цієї категорії людей. Але комплексний ефект повернення до повноцінного життя жертв сексуального насильства досягається шляхом допомоги не тільки щодо відновлення їхнього психічного або фізичного здоров’я, а і у інших сферах, наприклад працевлаштування, доступу до правосуддя для реалізації запиту на справедливість тощо.
Демократичні держави засновані на таких цінностях, як повага до кожного свого громадянина, співчуття, взаємодопомога, відповідальність за життя, фізичне та психологічне здоров’я кожної людини. Такі або подібні принципи закладені в законодавстві кожної демократичної держави, в тому числі України, отже держава має правовий обов’язок дбати про жертв сексуального насильства, які потребують різних видів допомоги.
Турбота та допомога жертвам сексуального насильства з боку держави здатна викликати повагу та довіру до неї в цілому та до її окремих інституцій не лише серед жертв, але і серед всього суспільства. Така діяльність держави буде зміцнювати соціальну стійкість суспільства, запобігати соціальному виключенню постраждалих від сексуального насильства осіб та членів їхніх родин.
Дехто може вважати, що розслідування та судові процеси є достатнім проявом уваги до жертв сексуального насильства з боку держави або світової спільноти, але це далеко не так.
Для прикладу, варто згадати діяльність Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії, який був створений Радою Безпеки ООН 25 травня 1993 року та припинив свою діяльність 31 грудня 2017 року. За 24 роки своєї діяльності в режимі судових засідань суд провів 10800 днів, було допитано 4650 свідків. За результатами діяльності суду звинувачення було висунуто 161 особі, 90 з них було засуджено . Разом із тим, за даними розслідувачів Європейського Союзу в Боснії та Герцеговині, що була частиною колишньої Югославії, було зґвалтовано близько 20000 дівчат та жінок .
У 2022 році СЕНСС за підтримки шведсько-українського проекту «Місцеве самоврядування та верховенство права в Україні» підготував матеріали та рекомендації щодо організації роботи з жертвами СНПК для органів державної влади та місцевого самоврядування для розробки державної політики та місцевих планів дій. Детальніше про проект можна дізнатися за посиланням https://censs.org/work-with-victims-of-conflict-related…/.