Командою СЕНСС було проаналізовано 77 публікації, що стосувались висвітлення в російському сегменті соціальних мереж та ЗМІ теми щодо зброї нібито походженням з України у розпорядженні терористичної організації “ХАМАС”. Було досліджено публікації, зроблені в період з 7 по 10 жовтня 2023 року (19:00 за київським часом) та розміщені на 47 російських електронних ресурсах, з яких 43 телеграм-канали та 4 веб-сайти. Загальне охоплення проаналізованих публікацій становить понад 12,5 млн переглядів.
Логічна побудова інформаційної активності в джерелах, що моніторилися, та її зміст, вказують на чергові спроби дискредитації держави Україна, як такої, що не в змозі організувати належний контроль над сучасними та високоефективними видами стрілецької зброї та легких озброєнь (далі СЗЛО).
Дані моніторингу свідчать про те, що в соціальних мережах та електронних ресурсах традиційних медіа, що контролюються РФ, здійснюється ряд інформаційних операцій (активних заходів). Основною короткостроковою метою таких зусиль є, вочевидь, ускладнення або повне згортання постачання іноземних видів озброєння до України.
Стадії виявлених інформаційних операцій
За період моніторингу експерти Центру виявили побудову окремих інформаційних операцій за наступною схемою:
1.Підготовка інформаційного поля («розігрів»), що не припиняється для вказаної теми з початку широкомасштабної агресії.
2.Створення або підбір фактів для висвітлення («плетіння»).
3.Первинне розміщення в інформаційному полі необхідного повідомлення із посиланням на підібрані або вигадані «факти» (інформаційний «вкид»).
4.Множинне розповсюдження іншими телеграм-каналами ( «розгін»).
5.Посилання на основні наративи інформаційної операції офіційними особами РФ як на доконані факти («підсилююча легітимація»).
Публікації у джерелах скоординовані, дуже схожі за змістом, тональністю, деякі містять взаємопосилання на публікації одне одного. Разом із тим, умовно всі проаналізовані публікації відповідно до їх змісту можна поділити на такі види:
- публікації про нібито потрапляння/можливе потрапляння СЗЛО іноземного виробництва з території України до представників ХАМАСа, в тому числі публікації з коментарями відомих осіб або «експертів» (44 публікації);
- публікації з коментарями щодо заяви Конгресвумен США Марджорі Тейлор Грін (15 публікацій) про відслідковування американської зброї, яку ХАМАС нібито використовує проти Ізраїлю;
- публікації з негативними коментарями щодо заяви Головного Управління розвідки України[1] (15 публікацій);
- публікації з коментарями щодо заяви прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньяху (3 публікації) про можливість того, що надана Україні зброя нібито може опинитися в руках ворогів Ізраїлю.
Серед публікацій першого виду найбільшу кількість (16 шт) становлять ті, які містять одне й те саме відео. На цьому відео зафіксовано СЗЛО, на фоні якого чутно голос нібито одного з представників ХАМАСу, що нібито висловлює подяку Україні за те, що вона нібито продавала ХАМАСу зброю. Першоджерелом цього відео автори постів/повідомлень називають «деякі Близькосхідні телеграм-канали», а вперше серед проаналізованих джерел це відео з’явилось 7 жовтня о 22:29 за київським часом. Протягом наступних 2,5 годин такі публікації було зроблено у 11 проаналізованих каналах, ще у 5 – протягом 8 жовтня. Ось приклад тексту однієї з таких публікацій[2]:
«ХАМАС открыто поблагодарил Украину за продажу им оружия. Ближневосточные ТГ-каналы сообщают, что большая часть РПГ использовавшихся ХАМАС в операции “Наводнение Аль-Аксы” была поставлена с Украины».
Крім цього, до публікацій першого виду відносяться також ті, що містять коментарі відомих осіб або «експертів» про те, що нібито проти військових Ізраїлю застосовують/можуть застосовувати ту зброю, яку країни НАТО та Міноборони Ізраїлю передавали Україні. Серед таких осіб – Заступник голови Ради безпеки Російської Федерації Дмитро Мєдвєдєв, офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова, прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков, Перший заступник голови комітету Ради Федерації Росії з міжнародних справ Володимир Джабаров, директор Центру воєнно-політичних досліджень МГІМО Олексій Подбєрьозкін, воєнний кореспондент Олександр Коц, президент Інституту Близького Сходу Євгеній Сатановський. Наприклад, публікація Дмитра Мєдвєдєва[3] набрала 1,4млн переглядів:
«Ну что, натовские друзья, доигрались? Оружие, переданное неонацистскому режиму на Украине, активно применяется в Израиле. Дальше оно, как и оружие, оставленное беглыми американцами в Афгане, будет бесконтрольно использоваться во всех горячих точках. Ведь и раньше коррумпированные власти Украины торговали всем, что получили. Воровали газ и нефть, продукты, материалы. Воровали всё, что плохо лежит. Дальше будет только хуже. Ждите на чёрном рынке ракеты, танки, а вскоре и самолёты з Києва».
Публікації другого виду стосуються коментарів щодо заяви Конгресвумен США Марджорі Тейлор Грін про відслідковування американської зброї, яку ХАМАС нібито використовує проти Ізраїлю, зробленої у мережі Х (Twitter) 8 жовтня 2023 року[4]. Також варто зазначити, що авторка цієї публікації – представниця республіканської партії США, що раніше голосувала проти ленд-лізу для України.
Ця публікація згадується/цитується у 15 з проаналізованих джерел з російського сегменту ЗМІ та телеграм-каналів і супроводжується схвальними коментарями, як от:
«Но мы то знаем, что они имеют ввиду только Украину. Хохлы за тридцать серебреников братьев продали, а уж за бабло оружие продать, для них милое дело»[5].або «хороший вопрос – половина ответа. Понятно, почему демократы отмалчиваются»[6] тощо.
Третій вид публікацій містить в собі негативні та такі, що намагаються нівелювати коментарі в російських Телеграм-каналах та електронних ресурсах традиційних ЗМІ щодо офіційної заяви ГУР МО України[7], про яку згадувалось вище. В цій заяві визначено позицію України щодо того, що «Росія використовує напад терористів ХАМАСу на Державу Ізраїль для масштабної провокації проти України». За повідомленням ГУР Росія вже передала ХАМАСу захоплену під час бойових дій в Україні трофейну зброю, виготовлену в США та державах ЄС. Наступним кроком мають стати фейкові звинувачення українських військових у буцімто продажу західної зброї для терористів на регулярній основі. Така кампанія спрямована на дискредитацію ЗСУ та повне припинення військової допомоги нашій державі з боку західних партнерів.
У російських джерелах вказана заява тлумачиться як те, що Україна «виправдовується», бо “навпаки причетна до потрапляння західної зброї до ХАМАСу”.
І, врешті-решт, публікації четвертого виду стосуються інтерв’ю прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньяху за 22 червня 2023 року[8], в якому він припустив, що надана Україні зброя може опинитися в руках ворогів Ізраїлю, зокрема Ірану. В публікаціях проаналізованих російських телеграм-каналів це інтерв’ю згадується як можливе підґрунтя для підтвердження тези про те, що Україна займається постачанням зброї ХАМАСу.
Проте, варто зазначити, що Ізраїль офіційно не підтвердив використання ХАМАСом зброї походженням з України, а спікер ізраїльської армії в ефірі телеканалу RT Arabic назвав це “брехнею та фабрикацією”[9].
Окремо також варто згадати заяву президента Венесуели Ніколаса Мадуро, який зазначив, що Уряди США та країн Європи “затикають вуха, заплющують очі, коли вся ця зброя, яку вони відправили в Україну, виявляється на чорному ринку”[10]. Таке висловлювання може стати ще одним додатковим аргументом для російського наративу про те, що Україна причетна до постачання західної зброї до інших країн. Важливо згадати, що Росія є ключовим союзником Венесуели, зокрема у галузях газо- та нафтодобування, торгівлі, будівництва, машинобудування, військового та військово-технічного співробітництва. Крім того, РФ надає Венесуелі фінансову підтримку, а Венесуела має непогашену фінансову заборгованість перед Росією.
Висновки
Результати вищенаведеного моніторингу свідчать, про цілеспрямовані дії РФ, що полягають у «полюванні» на західні зразки озброєнь та подальшого проведення дискредитаційних інформаційних кампаній проти України. Інформаційні кампанії Росії спрямовані на підрив довіри до України з боку її міжнародних партнерів та мають на меті завадити чи зірвати постачання ними озброєнь та супроводжуються спробами дипломатичного тиску на них.
Подібні дії Росії потребують активних засобів протидії з боку України як самостійно, так і в координації із міжнародними партнерами.
Росія може використовувати СЗЛО іноземного виробництва, що потрапило до неї, для переправлення до інших регіонів світу використовуючи можливості власних розвідувальних органів та/або приватних військових кампаній.
Набута Росією зброя іноземного виробництва може потрапляти, крім палестинських територій і до «країн-вигнанців» (наприклад, до Сирії, Північної Кореї, Венесуели тощо) з метою її подальшого вивчення та розробки ними власних зразків зброї (зворотній інжиніринг) та подальшого зміцнення ними власного військового потенціалу.
__________________________________________________________________
Джерело фото: ВВС
[1] Йде мова про заяву ГУР МО від 9 жовтня 2023 року (https://t.me/DIUkraine/2927) щодо того, що спецслужби РФ проводять кампанію з дискредитації України на Близькому Сході.
[2] https://t.me/svezhesti/90193
[3] https://t.me/medvedev_telegram/396
[5] https://t.me/RtrDonetsk/20770
[6] https://t.me/rlz_the_kraken/61183
[7] https://t.me/DIUkraine/2927
[8] https://www.jpost.com/israel-news/politics-and-diplomacy/article-747339
[9] https://t.me/rtarabicnewsroom/31203
[10] https://regnum.ru/news/3838416
База даних для моніторингу Дані для моніторингу висвітлення в російському сегменті соціальних мереж та ЗМІ теми щодо зброї ХАМАС