"СЕНСС" 4 Травня, 2022 Коментарів немає

Про те, що залишається за лаштунками на території Молдови та як має діяти уряд Молдови в такій ситуації російської військової загрози розповів Голова Керівної ради СЕНСС Вадим Черниш в інтрев’ю телеканалу “Київ”. Наводимо нижче основні тези

В 2014-2015 роках був сценарій створення умовної «Бессарабської народної республіки». Для цього задіювалися частина спецслужбістів в Придністров’ї, проросійські організації в Одесі і в Гагаузії (регіон Молдови). Географічно ця територія відділена лиманом, там є 2 мости, їх планували підірвати, щоб з півночі Одеської області військові і правоохоронці не могли швидко туди дістатися. Один міст розбили росіяни – вони тричі в нього стріляли, інший міст – в селі Маяки, через який зараз здійснюється об’їзд – теж планували зруйнувати. Зараз активізувалися всі структури що виступали за з’єднання з Придністров’ям частини нашої держави, яка безпосередньо межує з Молдовою.

В Гагаузії дуже активне «Россотрудничество» – це федеральна агенція Росії, яка «розхитувала» ситуацію і в Україні. Россотруднічество робить в Гагаузії все те саме, що і в східній частині України: насаджує російську культуру, дає російські гранти, підтримує проросійські організації, популяризує георгіївську стрічку тощо. І навіть останній конфлікт між парламентом Молдови (державною владою) і автономним утворенням Гагаузією – це заборона Молдовою георгіївських стрічок і  символу «Z» в той час як місцевий парламент Гагаузії проголосував за те, що їх можна використовувати. Тобто на території Молдови є штучно створена напруга. Тому сценарій можливий, і необов’язково на 9 травня.

Але навіть якщо такий сценарій не буде реалізований через дії НАТО, росія «розхитує» ситуацію задля  відволікання нас і задіяння нами резервів – це також є одним зі сценаріїв. Тобто якщо їй не вдасться вторгнутися і умовно висадити десант, чому ми можемо завадити всі разом, то хоча б відволікти нашу увагу і сили, щоб ми не зосередили їх, наприклад, в Миколаєві.

Варто врахувати, що десятки тисяч придністровців (за деякими оцінками до 80 тис.осіб) мають українські паспорти. Вони зараз переміщуються в бік України, хоча не всі вони мають проукраїнські переконання, а чимало з них мають по три паспорти: румунський, молдовський і український. Спецслужбам України варто бути активними в моніторингу ситуації щодо кількості людей, які перетинають кордон з Придністров’я, звертати увагу на їх background – чому вони навчені.

Як має діяти уряд Молдови в такій ситуації?

Для Молдови зараз дуже важливо взаємодіяти з країнами-членами НАТО та Україною. Командування НАТО перекинуло зараз в Румунію війська, там також працюють безпілотники США та інших країн Альянсу, вони моніторять ситуацію в Чорному морі. Також розвідувальні органи нашої країни і партнерів діляться інформацією. Зараз в тій місцевості Україна демонструє силу – не лише військовий потенціал, але й розвідувальний. Взаємодія з НАТО дуже важлива, щоб і Молдову убезпечити від сценаріїв вторгнення чи захоплення території.

Україна «приречена», в позитивному сенсі, шукати з Молдовою спільні рішення, оскільки має одного ворога і стоїть «по одну сторону барикад». Тому політичне керівництво Молдови і спецслужби мають дуже серйозно взаємодіяти з Україною, оскільки наші навички і можливості  у протидії з РФ вже на дуже високому рівні. Взаємодія з країнами НАТО дуже важлива: якщо в Румунії НАТО зосереджує війська, росія буде змушена відволікатися. Також зараз Туреччина заявляє, що у разі нападу на будь-яку країну зі складу НАТО (а Румунія є такою країною) , відповідь буде і від Туреччини. Тому молдовська влада має усвідомити загрози, їх реальність, а також можливості.

Партнерство України з Молдовою може бути взаємовигідним.

Наприклад, ми можемо на її території розташовувати засоби стеження, радари, якесь обладнання або навіть озброєння, якщо це вважатиме прийнятним військово-політичне керівництво, мобілізувати інфраструктурні ресурси, використовувати системи зв’язку, отримати дозвіл на використання повітряного простору для літаків чи ракет.

Дивіться інтерв’ю Голови Керівної ради СЕНСС Вадима Черниша для Телеканалу Київ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *