"СЕНСС" 21 Липня, 2020 Коментарів немає

Вадим Черниш, голова Керівної Ради Center for Security Studies CENSS в ефірі телеканалу “Прямий” про ситуацію із захопленням заручників у Луцьку.

Головне з інтерв’ю

– Особа, що захопила заручників у Луцьку мала вогнепальну зброю – автоматичну, ймовірно бойові гранати, що є свідченням високого рівня небезпеки для життя людей.

– Під час проведення спецоперації варто утримуватись від коментарів, які могли б зашкодити заручникам чи правоохоронцям.

– Такий випадок показує кризу багатьох елементів системи – протидії, профілактики. Зокрема, якщо людина має судимість, то в залежності від того чи погашена вона чи ні, є визначені державні органи, що мають наглядати за такою людиною. Це може бути адміністративний нагляд, діяльність органів пробації. Всі відхилення від нормальної поведінки мали б фіксуватися відповідними органами і вживатись заходи.

– «Lone-wolf terrorist” (терорист-одинак), у 40% яких за статистикою спостерігаються ментальні проблеми. Очевидна проблема моніторингу людей з такими відхиленнями, особливо в період впровадження реформи системи психіатричної допомоги.

– Проблема доступу до зброї. Де людина взяла автоматичну зброю? Треба досліджувати походження такої зброї – як автоматична зброя потрапляє до людей з ймовірними судимостями та психічними проблемами

– Ситуація в Луцьку показує, як фактично працює правоохоронна система у разі захоплення заручників або нападу. В Україні були випадки, коли за один день фіксувались десятки повідомлень про замінування, і наші правоохоронні органи на них реагували. Потім з’ясувалось, що переважна більшість дзвінків відбувалась з території РФ, і таким чином “тестувалась” наша система реагування на подібні ситуації.

– Майже 40 років тому Брайан Дженкінс сказав, що тероризм – це театр. Він направлений на глядачів. У цьому випадку використовуються медіа – традиційні, соціальні, які поширюють інформацію. Той, хто готується до теракту, дивиться як працює система в подібних ситуаціях, і може використати це під час планування терактів. Якщо система дає збій і такий збій в подальшому не виправляється, то це обов’язково буде використано тими, хто спостерігає як діють терористи. Тобто зараз частина людей, які умовно схильні до терористичної діяльності, а також спецслужби інших держав, дивляться як працює наша правоохоронна система і наші органи.