"СЕНСС" 10 Жовтня, 2020 Коментарів немає

Азербайджан зумів змінити статус-кво на переговорах з Вірменією щодо статусу Нагірного Карабаху.

Про це заявив в ефірі телеканалу “Україна 24” голова керівної ради Центру безпекових досліджень СЕНСС Вадим Черниш.

За його словами, офіційний Баку отримав перевагу в питанні імплементації так званих “Мадридських принципів” – плану мирного врегулювання, який був запропонований США, Францією і Росією.

“Більше у військовому плані це (перемир’я – ред.) вигідне вірменській стороні. В плані стратегічних речей, політичний тиск на обидві сторони починає нарощуватися – це означає, що можливості так швидко просуватися військовим шляхом в Азербайджану практично вже немає. Але Азербайджан вирішив зараз головну для себе проблему – він змінив статус-кво з імплементації цих принципів”, – зазначив він.

Як пояснив Черниш, головне – розуміти, що було крок за кроком прописано в цих принципах:

“Звільнення цих територій – це була передумова з боку вірменської та азербайджанської сторони, щоб перейти до інших пунктів. Вірменська сторона відмовлялася їх звільнити, вона говорила, що ніякого поетапного рішення, а лише комплексне рішення статусу Нагірного Карабаху. Виходить, Азербайджан зараз говорить: добре, ми вже важливу частину цих територій звільнили, які були козирною картою в розмінні між сторонами для імплементації цих принципів”.

Експерт зазначив, що тепер на переговорах змінюється статус-кво – для Азербайджану буде менш важливий рух з боку Вірменії щодо звільнення цих територій.

“Це зміна позицій на переговорах. Тепер у певних пунктах на переговорах (азербайджанці – ред.) будуть виходити з позиції сили”, – заявив він.

Нагадаємо, голови МЗС Азербайджану та Вірменії на переговорах у Москві домовилися про режим припинення вогню в Нагірному Карабасі, який набув чинності 10 вересня. Лише через кілька годин після встановлення режиму тиші сторони конфлікту обмінялися звинуваченнями в обстрілі.

Мадридські принципи є дорожньою картою врегулювання ситуації в Нагірному Карабасі. Вони були запропоновані сторонам конфлікту в листопаді 2007 року. За минулі після цього роки суттєвого прогресу у врегулюванні конфлікту не було, але актуальність вироблених пропозицій не втрачена.

За матеріалами Телеканалу Україна 24.

Детальніше дивіться у відео