"СЕНСС" 3 Листопада, 2021 Коментарів немає
Таку думку висловив Вадим Черниш в ефірі програми “Анатомія тижня” на телеканалі “Прямий”.
“На підконтрольних територіях можна говорити правду, і ця правда переважає, в принципі, те, що нав’язують на окупованих територіях. Тобто, в нас демократія, ну, звичайно, не ідеальна, але все ж демократія. В нас президенти змінюються, у нас можна висловити свою думку про будь-якого президента, можна прийти до мера або до міністра, розказати йому як жити, як будувати стратегію. В нас “вольница” порівняно з ними. Це головна цінність, якої вони не мають. Спілкування відрізняє людину, яка вільна, від людини, яка не вільна. Оце культурне, гуманітарне середовище, “вольница” – воно дуже на людей впливає”. – заявив голова Керівної ради СЕНСС.

Він також зазначив, що активності для підтримки зв’язків можуть бути різні: освіта, культура, телебачення, радіо, інтернет, соціальні мережі, де люди б могли спілкуватись і мають модеруватись. Не пропагандисти українські мають копіювати методику пропагандистів російських, є більш тонкі технології, які дозволяють спілкуватись.
По-перше, через Covid зараз всі перейшли на модель спілкування в онлайн. Тому треба перебудовуватись від офлайнових моделей спілкування, тих, що працювали в Боснії, в Косово або в Північній Ірландії, де зустрічались якісь групи по інтересах. Є вже інші механізми.
Наприклад, побудували КПВВ класний, це непогано, звичайно. Але ж людей там немає чому? Через обмеження. Тобто влада у 2020-2021 роках вкладала, вкладала, вона що, не розуміла, що будуть фізичні обмеження? Розуміли. Ви що, не розуміли, що Covid буде впливати, що та адміністрація окупаційна буде обмежувати контакти, що вона буде обмежувати контакти по мобільних телефонах, що вона буде блокувати інтернет, що вона буде блокувати можливості вчитись онлайн дітям з окупованих територій? Оце головне!
Голова Керівної ради СЕНСС підкреслив, що для комунікації існує багато платформ. Платформа – це більш широке, ніж один додаток. Адміністрування платформи передбачає навички модерації в соціальних мережах. Мають бути навчені люди, щоб вони модерували дискусію і були не з одного боку. Можна провести аналогію – те ж саме, що робить зазвичай людина, яка організовує діалоги. Вона має це робити, наприклад, в соціальних мережах.
В соціальних мережах є так звані “житейские вещи”, дискусія про які сама по собі дає контакт. Контакт – це перше що дозволяє використати “conflict-building measures” – міри по розбудові довіри. Але це ніяка не адміністрація “рога і копита”, це ніякі не телемости між людьми, все те, що Росія намагається нав’язати. А є інший механізм, і цей механізм, в принципі, працює.
Вадим Черниш нагадав, що за часів, коли він був міністром (2016-2019) деякі персоналії тяжіли до позиції, що “от розбудуємо тут мости, хмарочоси в Краматорську і всі одразу ті хмарочоси побачать і захочуть до нас”. Але у Північній і Південній Кореї це не працює, бо встановлений мілітарний режим. Навіть якщо перебігають там одна-дві людини, їх розстрілюють. Саме на цьому побудоване управління окупованими територіями, воно мілітарно-ГБшне. І це система управління суспільством. Чому там не можна соціальні групи утворювати або діючі платформи не дозволяють – Вконтакті, Однокласники та інші. Тому що там система, яка не дає людям об’єднуватись для дискусії. на окупованих територіях навіть Червоному хресту і іншим організаціям заборонили групові зустрічі психологів, тому що вони бояться, що щось використається в іншому плані.
Тому є відповідні технології комунікації, але якщо ви їх будете оголошувати і розписувати в презентаціях, самі собі будете заважати. Але такі платформи є. Звичайно, вони мають постійно змінюватись, тому що “на будь-яку отруту знаходиться протиотрута”. Гра між нападом і обороною – надзвичайно складна і мінлива. На мою думку, це і є основне завдання, зараз по роботі з окупованими територіями. Це комплексне завдання не лише одного Міністерства. Міністерство має робити політику, на мою думку, а задіяні в цьому можуть бути і розвідки, і Міністерство культури, і Міністерство спорту.
Більше про це, а також про “байрактари” та комунікацію з мешканцями окупованих територій в часи переходу “в онлайн” за посиланням: