"СЕНСС" 25 Липня, 2024 Коментарів немає

За оцінками МВС після закінчення російсько-української війни орієнтовно до 3 мільйонів одиниць зброї може опинитися у володінні громадян (Національна поліція України, 2023). У контексті цієї інформації постає питання: а чи є в Україні комплексна політика щодо зброї? І якщо немає, то чи потрібна вона?

Щоб отримати відповіді на ці запитання, експерти СЕНСС провели дослідження, результати якого представлені у статті під назвою «Чи потрібна Україні політика щодо зброї?» авторства Вадима Черниша, голови Керівної ради СЕНСС, та Вікторії Вороніної, виконавчого директора СЕНСС. Дослідження полягало в аналізі публічних повідомлень органів державної влади, звітів та іншої інформації з відкритих джерел, як державних, так і недержавних, а також чинних нормативно-правових актів.

Забігаючи наперед, скажемо, що на підставі проведеного аналізу автори вперше довели, що в Україні відсутня єдина та комплексна державна політика щодо обігу зброї. Також встановлено, що на заваді формуванню такої політики стає відносно вузьке бачення обігу зброї як явища.

Жодне із міністерств, в тому числі і Міністерство внутрішніх справ, не має в положеннях, що визначають їхню компетенцію, прямої згадки про повноваження щодо забезпечення формування та реалізації державної політики стосовно протидії несхвалюваному обігу зброї.

Заяви керівництва МВС, зроблені протягом 2023-2024 років, вказують на те, що цей орган сприймає державну політику щодо протидії обігу нелегальної зброї як складову державної політики у сфері протидії злочинності та підтримання публічної безпеки. При цьому МВС вважає, що «єдиний реєстр зброї є основним інструментом запобігання її незаконному обігу, що є особливо важливим в умовах війни».

Крім констатації проблеми, автори статті дають рекомендації, яким саме чином комплексна політика щодо зброї може бути сформована в Україні:

  • Найперший і найголовніший крок – усвідомити, що післявоєнне відновлення та подальший розвиток як України в цілому, так і окремих територіальних громад, мають відбуватися із врахуванням того, що питання, пов’язані із обігом зброї, будуть мати прямий вплив на всі процеси суспільного життя. Крім того, питання, пов’язані із обігом зброї, стосуються значної кількості сфер суспільного та політичного життя держави і потребують комплексного, широкого та багатовимірного підходу. Від вузького, суто правоохоронного підходу до питань обігу зброї, варто перейти до комплексного. Враховуючи актуальність питань, пов’язаних із обігом зброї, майже всі центральні органи виконавчої влади мають бути дотичними до питань обігу зброї.
  • Очевидно, що Міністерство у справах ветеранів при розробці ветеранської політики має враховувати кращі світові практики, що довели свою результативність. А саме, одним із ключових елементів ветеранської політики має стати складова роззброєння.

Тепер щодо конкретних кроків з формування єдиної комплексної державної політики щодо зброї, яку пропонується впроваджувати в кілька етапів:

  • Перший етап. Доцільність формування такої політики пропонується визначити на підставі соціологічних досліджень, вивчення зарубіжного досвіду, проведення наукових досліджень.
  • Другий етап. Після вивчення та опрацювання результатів досліджень уповноваженими центральними органами виконавчої влади відповідно до їхньої компетенції, варто підготувати узагальнені та узгоджені висновки щодо необхідності формулювання загальної державної політики щодо зброї. На цьому етапі доцільно залучити сторонніх національних та міжнародних експертів, науковців та фахівців. В тому разі, якщо на цьому етапі буде підтверджено необхідність формування відповідної політики, необхідно підготувати відповідний документ.
  • Третій етап. Підготовлений на другому етапі документ підлягає широкому громадському обговоренню.
  • Четвертий етап. Після широкого громадського обговорення має відбутися прийняття відповідного нормативно-правового акту урядом України.

З повним текстом статті «Чи потрібна Україні політика щодо зброї?» можна ознайомитися за посиланням: https://journals.maup.com.ua/index.php/public-management/article/view/3198

 


Джерело фото: The New Voice of Ukraine