"СЕНСС" 15 Листопада, 2023 Коментарів немає

Росія продовжує свою інформаційну кампанію щодо дискредитації України в очах її західних партнерів. Так, в рамках моніторингу висвітлення російсько-української війни в російському сегменті соціальних мереж та ЗМІ, ми вже розповідали про висвітлення ними окремих питань обігу стрілецької зброї та легкого озброєння влітку 2022 року та про висвітлення теми щодо зброї нібито походженням з України у розпорядженні терористичної організації «ХАМАС» восени 2023 року.

Під час проведення моніторингу влітку 2022 року експертами СЕНСС було виявлено, що в частині проаналізованих публікацій йдеться нібито про продаж стрілецької зброї та легких озброєнь (далі СЗЛО) іноземного виробництва. Було встановлено, що такі публікації зроблені переважно із посиланням на джерела в DarkNet та супроводжуються відповідними скріншотами. Тоді експерти СЕНСС дійшли до висновку, що публікації носять маніпулятивний характер та, з високою імовірністю, попередньо створені для подальшого використання у інформаційних операціях РФ проти України.

В рамках моніторингу, проведеного у жовтні 2023, було виявлено публікації про нібито потрапляння/можливе потрапляння СЗЛО іноземного виробництва з території України до представників ХАМАСа, в тому числі публікації з коментарями відомих осіб або «експертів». Результати проведеного моніторингу свідчать про цілеспрямовані дії РФ, що полягають у «полюванні» на західні зразки озброєнь та подальшому проведенні дискредитаційних інформаційних кампаній проти України. Інформаційні кампанії Росії спрямовані на підрив довіри до України з боку її міжнародних партнерів та мають на меті завадити чи зірвати постачання ними озброєнь та супроводжуються спробами дипломатичного тиску на них.

Проаналізовані інформаційні операції РФ проти України базуються на тезі про постачання/продаж/передачу зброї українською стороною до інших країн або угрупувань. Тоді як Росія, звинувачуючи Україну, сама вдається до захоплення та незаконної передачі озброєння підтримуваним нею проксі. Підтвердженням цього є випадок, коли у 2014 році у терористів так званих ЛДНР було ідентифіковано переносні ПЗРК «Grom» польського виробництва (компанія Mesko SA)[1]. Експерти Conflict Armament Research (далі CAR) подали запит до уряду Польщі для роз’яснення ситуації[2]. Так було з’ясовано, що названі ПЗРК були складовою партії зброї, переданої Польщею до Грузії у 2007 році. До того ж, у компанії-вирибнику Mesko SA підтвердили, що ПЗРК, виявлені у бойовиків так званих ЛДНР, дійсно входили в ту партію, що була закуплена Грузією у 2007 році. Отримана зброя зберігалась на військовій базі в Сенакі (Західна Грузія).

Ланцюг поставок ПЗРК GROM E2. Джерело: Conflict Armament Research 

Під час російсько-грузинської війни у серпні 2008 року ця зброя використовувалась у бойових діях, деяка з неї була залишена на полі бою та захоплена російськими військами.

Крім того, CAR також подали запити до урядів Грузії та Росії. Грузинський уряд відповів, що не давав дозволів на експорт цього озброєння, а уряд РФ станом на 2021 рік (рік написання та публікації звіту CAR) відповіді не надав. Тобто, можна зробити висновок, що саме РФ поставила захоплену зброю бойовикам так званих ЛДНР у 2014 році. Не виключаємо, що у інших конфліктах, РФ вдається до аналогічних дій.

Все вищенаведене свідчить про цілеспрямовану та послідовну політику інформаційних операцій РФ, що спрямовані на дискредитацію її супротивників. Протягом фази повномасштабної війни Росія активно звинувачує Україну в незаконному постачанні зброї до інших країн та терористичних угрупувань. Тоді як сама країна-терорист ще з початку російсько-українського конфлікту у 2014 році не просто надавала підтримку та займалась постачанням зброї бойовикам так званих ЛДНР, а передавала, в тому числі, захоплену трофейну зброю західного виробництва. На нашу думку, цей факт може свідчити про створення російською стороною бази (майбутнього створення прецеденту) для подальшого використання у її інформаційних операціях.

 

___________________________________________________________________

[1] https://armamentresearch.com/ares-research-report-no-3-raising-red-flags-an-examination-of-arms-munitions-in-the-ongoing-conflict-in-ukraine-2014/

[2] https://www.conflictarm.com/reports/weapons-of-the-war-in-ukraine/