Виконавчий директор Центру безпекових досліджень «СЕНСС» Вікторія Вороніна поділилася досвідом України у протидії російському впливу в подкасті Inside Security. Розмова стосувалася гібридних загроз від РФ у країнах Західних Балкан і того, як країни регіону можуть вчитись на досвіді України.
Російський вплив в Україні ніколи не припинявся після здобуття незалежності. Як зазначила Вороніна, Кремль системно використовував концепцію DIME — дипломатію, інформацію, військову силу та економіку — для дестабілізації ситуації в Східній Європі та на Кавказі. Цей багаторічний досвід, за її словами, сьогодні активно тиражується і в регіоні Західних Балкан.
«В Україні вони випробували всі інструменти: від телеканалів, Telegram-каналів, проросійських партій і журналістів до економічних важелів та церкви. Вони створювали ілюзію, що Україна — слабка держава. Звичайно, що вони також хочуть продемонструвати і те, що вони є нашим гегемоном на нашій території, і ми повинні їм належати », — розповіла експертка.
За словами виконавчого директора СЕНСС, сьогоднішні прояви російської дезінформації на Балканах — це частина давно знайомого сценарію. Йдеться про фейкові новини, меседжі про релігійний екстремізм, наративи про «невдалі держави» і загрозу сербам.
«Як оцінювати те, що для Косово запускається медіаконтент російською мовою з албанськими субтитрами, просувають розважальні відео в TikTok та Instagram, які на перший погляд не мають нічого спільного з політикою, стосуються щоденного життя. Пріоритетний вплив здійснюється на умовно нейтральну аудиторію, яка дистанціюється від політики. Це цілеспрямована робота зі створення прихильного або пасивного ставлення до російського порядку денного. При цьому з метою впливу росія дуже ретельно вивчає країну: першопричини конфліктів, проблеми в суспільстві, соціальну ситуацію, традиції, жарти тощо. І ми ж розуміємо, що для кожної країни підбирається окремий контент. Наприклад, відео в соцмережах для України, Бельгії і Косово будуть різними »
Також у рамках подкасту було згадано роль релігії в російській стратегії. За її словами, росія використовувала Російську православну церкву для втручання у внутрішні справи України, і доволі часто релігійні лідери були долучені до шпигунської діяльності.
«Українська влада після 2014 року мала конфлікти з РПЦ. Релігійні лідери РПЦ мали значний вплив на населення, а деякі представники російської церкви були російськими агентами. Тому РПЦ – це не лише про релігію, це структура, яка багато років працювала проти нашої державності. Лише у 2019 році Україна отримала Томос про автокефалію Православної церкви України, і цей процес був складним і конфліктним, не лише на політичному рівні, а на рівні релігійних громад, які мали визначитись щодо переходу до української церкви. Зараз це питання вже більш-менш врегульовано, але велику роботу тут проводили і наші правоохоронні.»
При цьому вона наголосила, що Росія останніми роками стала гнучкою у підходах щодо релігії: вона використовує як РПЦ, так і мусульманські спільноти, а на міжнародній арені вона одночасно використовує релігію як інструмент і засіб дискредитації. Наприклад, в окупованому Криму вона будує мечеті, в Африці чи на Кавказі вона просуває «м’яку силу» через ісламські організації та будівництво мечетей, одночасно називаючи мусульманські країни небезпечними або екстремістськими на інших майданчиках.
Переглянути повну версію подкасту можна за посиланням:
Джерело фото: Diálogo