"СЕНСС" 6 Червня, 2020 Коментарів немає

Єдина державна російська мова в ОРДЛО, відсутність мита для отримання російського паспорту та спрощений режим видачі таких паспортів мешканцям окупованих територій, номери на машинах з реєстрацією з ОРДЛО – усе це стратегія дій Росії задля відмежування цих територій від України. Про це Вадим Черниш говорив в ефірі ток-шоу “Ехо України” Матвія Ганапольського на телеканалі «Прямий».

Як Україна має протидіяти видачі на окупованих територіях російських паспортів.

«РФ мотивує видачу паспортів нібито гуманітарними потребами, про що навіть було вказано у відповідному указі президента РФ щодо спрощеної процедури видачі російських паспортів. Але насправді цей механізм більше політичний: вибори, захист, інтеграція в інформаційний простір, робоча сила, сервіси. В 2019 році була ініціатива МінТОТ, ще коли я очолював це міністерство, щодо невизнання паспортів, виданих РФ мешканцям окупованих територій Донбасу, як всередині України, так і закордоном. Це була принципова позиція України і дипломатія мала відпрацьовувати з кожною країною відповідні заходи з невизнання таких паспортів. Була заява деяких Балтійських країн про те що вони на такий крок пристануть, була заява ЄС що вони цю можливість розглянуть. Треба допрацьовувати це питання щоб цей паспорт не означав нічого. Починаючи від внутрішнього, закінчуючи закордонним», – заявив Вадим Черниш.

Щодо санкцій для організаторів видачі російських паспортів.

«Також ми пропонували ввести персональні санкції щодо тих, хто організовував процес видачі паспортів на окупованому Донбасі. Щоб ці люди, які дотичні до паспортизації населення територій, які ми через окупацію не контролюємо, мали би потрапити під міжнародні санкції. Серед цих персоналій, які ми пропонували, міністр внутрішніх справ Російської Федерації та посадовці органів влади РФ по всій вертикалі, які персонально відповідають за видачу російських паспортів, включаючи навіть тих, хто сидить в паспортних відділах у Ростовській області».

Щодо російських паспортів керівництва так званих республік

«Останнім часом говорять, що російські паспорти є у представників російських окупаційних адміністрацій. Але давайте згадаємо, що у Бородая був паспорт громадянина Росії, так званий прем’єр-міністр «ДНР» – це громадянин Росії, він же віце-губернатор Іркутської області. Міністр держбезпеки у Луганській області взагалі співробітник ФСБ штатний. Він просто під іншим прізвищем зараз працює на території окупованої частини Луганської області. Усе це є свідченням того, що усі процеси в ОРДЛО керуються і організовуються безпосередньо з Росії її громадянами».

Щодо постачання води у Крим.

«Є кілька речей, які для мене не зрозумілі. Наприклад, виходить один або кілька депутатів від депутатської партії «Слуга народу» і говорять: ми зараз можливо подумаємо над тим, щоб подавати воду в Крим. А я запитую: а хто вас просив про це? Не було ж запиту офіційного. Ніхто ж не звертався. Звідки ви зробили висновок, що туди потрібна вода?» – запитує Вадим Черниш.

«За нашими розрахунками не потрібна там для гуманітарних потреб вода. Лише для технічних, економічних. Питна є, цього достатньо. На гуманітарні потреби там вистачає. У мене ще питання: а яку воду зараз використовують? З українських надр захоплених! А газ чий вони використовують? З узбережжя Чорного моря. А ось, наприклад, на Північний Кіпр, Туреччина (яка свого часу здійснила туди військове вторгнення) побудувала трубопровід під водою, довжиною. Взагалі в Криму зараз окупаційна влада використовує багато води замість забезпечення населення питною водою на потреби хімічної промисловості, на хімічні виробництва, які самим кримчанам шкодять, відбувається нераціональне використання водних ресурсів».

 

Щодо стратегії по поверненню Донбасу і Криму

Я чув, що стратегія має бути розроблена до кінця року. Має бути затверджений офіційний документ, де ми цю стратегію маємо побачити – його до цих пір немає. Наголошую на тому, що відповідно до законодавства Стратегія нацбезпеки мала бути прийнята ще в листопаді 2019 року, її досі теж немає, але це є базовий документ. Як не можу зрозуміти як три стратегії – Нацбезпеки, щодо повернення Криму та Донбасу – можуть існувати окремо одна від одної.

Переглянути повну версію розмови можна тут: