"СЕНСС" 10 Травня, 2024 Коментарів немає

Практика прикомандирування співробітників спецслужб існувала не лише в СРСР та РФ, але і в нових незалежних державах. Про це в своїй дослідницькій статті зазначає Голова СЕНСС Вадим Черниш. Стаття опублікована в журналі Strategic Security (Global and national security institute University of South Florida USA).

Ось частина цієї статті, де йдеться, зокрема, про те, що офіцери спецслужб були одночасно і співробітниками цивільних установ вже за часів незалежної України:

«За радянських часів офіцери діючого резерву стали добре відпрацьованим і впливовим інструментом не лише для боротьби з контррозвідкою, але й для поширення впливу КДБ поза традиційними межами агентурної роботи у цільових організаціях. Очевидно, КДБ вважав такий інструмент цінним: практика прикомандирування офіцерів діючого резерву до інших організацій тривала протягом тридцяти трьох років, аж до розпаду СРСР.

Після розпаду СРСР у 1991 році Положення 1982 року залишалося чинним протягом певного часу в нових незалежних державах, що утворилися в межах його колишніх кордонів. Наприклад, в Україні це положення залишалося засекреченим до 2013 року, а в Росії залишається досі недоступним для громадськості. Цікаво, що в 1993 році тодішній президент Росії Борис Єльцин видав офіційний указ про звільнення деяких високопоставлених офіцерів діючого резерву та генералів з радянських міністерств та інших організацій, які були перетворені на російські. До таких організацій належали Адміністрація Президента Росії, Апарат Ради Міністрів – Уряд Російської Федерації, Міждержавний авіаційний комітет СРСР, Державна комісія з радіочастот СРСР і Державний агропромисловий комітет СРСР.

Існує ще одне свідчення того, що практика прикомандирування існувала і після розпаду СРСР на його колишній території. Це Указ Президента України від 2004 року “Про додаткові заходи щодо подальшої демократизації суспільства та посилення цивільного контролю за діяльністю правоохоронних і розвідувальних органів України.” У цьому Указі тодішній Президент України Леонід Кучма наказав Службі безпеки України (СБУ), Службі зовнішньої розвідки України та іншим правоохоронним і розвідувальним органам відкликати своїх співробітників з цивільних установ. Він прокоментував свій наказ пресі та заявив, що відкликані офіцери були офіцерами діючого резерву, більшість з яких працювали в інтересах своїх зовнішніх організацій, а не СБУ. Наказ відкликав офіцерів діючого резерву з Верховної Ради (парламенту), Адміністрації Президента, Секретаріату Кабінету Міністрів, Генеральної прокуратури, Ради національної безпеки і оборони та інших центральних органів виконавчої влади».

Повний текст статті Вадима Черниша англійською мовою можна знайти за посиланням: https://digitalcommons.usf.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2164&context=jss