Центр безпекових досліджень “СЕНСС”

16th January 2025

09:00 – 18:00

Пн. - Пт.

вул. Мечникова,

10/2, оф. 25, м. Київ

+380-44-234-14-80

Підтримка України у протидії ризикам розповсюдження стрілецької зброї та легкого озброєння внаслідок агресивної війни Росії

Підтримка України у протидії ризикам розповсюдження стрілецької зброї та легкого озброєння внаслідок агресивної війни Росії

Партнер проекту: The Small Arms Survey (the Graduate Institute of International and Development Studies in Geneva, Switzerland).

Донор проекту: Уряд Німеччини.

Термін реалізації проекту: липень 2023 – грудень 2025 р.

header1

Контекст

З лютого 2022 року в Україні безперервно триває війна, яка супроводжується постійними повідомленнями про невибіркове насильство проти цивільного населення. Після закінчення війни Україні доведеться не лише відновлювати інфраструктуру та переселяти мільйони переміщених осіб, але й збирати та утилізовувати величезну кількість зброї та боєприпасів, втрачених і залишених військовими, а також накопичених цивільним населенням за час війни.

Цей проект спрямований на підтримку України та регіону у прогнозуванні, протидії та вирішенні цих викликів шляхом заповнення прогалин у критично важливих знаннях, співпраці та спроможностях.

Small Arms Survey реалізовуватиме цей проект спільно з Центром безпекових досліджень «СЕНСС» у тісній співпраці з іншими дослідниками та практикуючими фахівцями, які займаються моніторингом та контролем над озброєнням в Україні.

Завдання

Загальна мета проекту полягає у зменшенні ризиків незаконних потоків зброї та боєприпасів в Україну, на її території та з країни, тим самим сприяючи досягненню довгострокових цілей миру та безпеки в Україні та Європі.

Проект визначив два основні завдання:

  1. Політичні діячі, практикуючі фахівці та громадськість отримують користь від збільшення доступності своєчасних, актуальних і якісних доказів та досліджень щодо поточних і потенційних майбутніх загроз, пов’язаних із розповсюдженням незаконної стрілецької зброї та легкого озброєння, як в межах Україні, так і на міжнародному рівні.
  2. СЕНСС та зростаюча кількість українських практикуючих фахівців і дослідників мають інклюзивну мережу та можливість обміну досвідом із відповідними міжнародними практикуючими фахівцями та політичними експертами.

Діяльність та результати:

Завдання 1

  • Створення інформаційної панелі проекту та функціонуючої мережі для консультування проекту та забезпечення зворотного зв’язку щодо інформаційних продуктів.
  • Підготовка чотирьох онлайн-звітів щодо сприйняття громадськістю питання розповсюдження зброї та пов’язаних із цим загроз безпеці.
  • Ведення оновленого базового набору даних про нелегальну стрілецьку зброю і легке озброєння в Україні та підготовка моніторингових звітів щодо такої зброї та боєприпасів.
  • Публікація консолідованого звіту про розповсюдження стрілецької зброї, легкого озброєння та боєприпасів в Україну, на її території та з країни.

Завдання 2

  • СЕНСС та зростаюча інклюзивна мережа українських практикуючих фахівців, науковців та неурядових організацій, що працюють у сфері безпеки, беруть участь у циклі обміну знаннями та у тренінгах з міжнародними експертами з метою сприяння обміну досвідом та навчанню щодо розповсюдження стрілецької зброї.

Контактні особи проекту:

Вікторія Вороніна – керівник проекту від СЕНСС (095 567 66 83)
Антоніна Домікан – адміністративний менеджер (097 453 95 40)

Детальніше про заходи, що відбулись в рамках проекту:

Установча зустріч учасників професійної мережі проекту (29 вересня 2023 року)

Вебінар щодо загроз поширення нелегальної зброї, виговленої шляхом 3D- принтингу (6 грудня 2023 року)

Робоча зустріч учасників проекту (12-13 грудня 2023 року)

Презентація проектів-переможців мікрогрантової програми 

Зйомки соціальної реклами про небезпеку, пов’язану із незаконним обігом зброї та безвідповідальним поводженням із нею

Презентація роликів,про небезпеку, пов’язану із незаконним обігом зброї та безвідповідальним поводженням із нею (29 травня 2024 року)

Тренінг з питань обігу та володіння зброєю у країнах ЄС та Україні для Професійної мережі проєкту (4 червня 2024 року)

Робочий візит представників Small Arms Survey в Україну (5-8 серпня 2024 року)

Конкурс студентських есе «Право на вільне володіння та носіння вогнепальної зброї: чи виграє українське суспільство?» (11 жовтня-8 листопада 2024 року)

Виступ Вікторії Вороніної на Geneva Peace Week 2024

Презентація результатів аналітичного дослідження щодо проблем незаконного обігу зброї, проведеного Донецьким університетом внутрішніх справ у рамках мікрогрантової програми (25 жовтня 2024 року)

Річна конференція проекту “Підтримка України у протидії ризикам розповсюдження стрілецької зброї та легкого озброєння внаслідок агресивної війни росії” (7-8 листопада)

Звіти досліджень, проведених в рамках мікрогрантової програми проєкту:
1.
Діяльність органів Національної поліції України у сфері протидії незаконному обігу стрілецької зброї та легкого озброєння: основні проблеми та шляхи їх вирішення;
2. Правова регламентація використання і застосування зброї у ході національного спротиву російській агресії проти України;
3. Аналіз судових рішень у кримінальних провадженнях за ст. 263 КК України;
4. Сприйняття проблеми незаконного обігу зброї у громадах, роль органів місцевого самоврядування у протидії незаконному обігу та використання зброї.

Незаконний обіг зброї в громадах: презентація дослідження в університетах Івано-Франківська та Львова

Роботи переможців, конкурсу студентських есе на тему «Право на вільне володіння та носіння вогнепальної зброї: чи виграє українське суспільство?»:
Перше місце —Носік Дар’я, студентка магістратури за спеціальністю «Право» КНУ ім. Тараса Шевченка;
Друге місце — Тітова Анастасія, студентка другого курсу за спеціальністю «Право» КНУ ім. Тараса Шевченка;
Третє місце — Адаменко Олександр, студент магістратури за спеціальністю «Право» КНУ ім. Тараса Шевченка;
Третє місце — Діхтярук Максим, студент магістратури за спеціальністю «Право» КНУ ім. Тараса Шевченка.

 

Top